KrajWiadomość dnia

Święto Konstytucji 3 maja

Rok 1791, w którym została uchwalona pierwsza w dziejach Europy konstytucja, był w dziejach Rzeczypospolitej czasem szczególnym i trudnym. Państwo przeżyło już traumę pierwszego rozbioru i zaczęto pracować na rzecz jego naprawy. Konstytucja majowa była zwieńczeniem starań grupy reformatorów, działającej w okresie Sejmu Czteroletniego. Mimo wysiłków światłych elit doby polskiego Oświecenia, nie udało się w całości wprowadzić w życie zapisów ustawy zasadniczej.

Niemniej Konstytucja Trzeciego Maja w świadomości Polaków jest synonimem dążenia do wprowadzenia dobrych zmian, starań o naprawę kraju. Od dwustu dwudziestu lat twórcy Konstytucji istnieją w świadomości Polaków jako ludzie o światłych umysłach, gotowych do wytężonej pracy na rzecz kraju.

Sytuacja polityczna, zagrożenie ze strony sąsiadów Rzeczypospolitej, nie pozwoliły na obchodzenie kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji. Państwa zaborcze pilnowały, by w majowy dzień nie dochodziło do zgromadzeń i patriotycznych manifestacji.

Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, ustanowiono dzień 3 maja, świętem narodowym. Po drugiej wojnie światowej, władze komunistyczne zabroniły celebrowania tego dnia.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Od 1990 znów Polacy mogą uroczyście obchodzić kolejne rocznice uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button