Region

Strajk włoski w kopalniach JSW

Rozpoczęcie strajku poprzedziły masówki, przeprowadzane od wczesnych godzin porannych we wszystkich kopalniach należących do spółki. Podczas nich związkowcy poinformowali górników o przebiegu dotychczasowych rozmów w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, o postawie zarządu JSW i o przyczynach podjęcia formy protestu.

Dzisiaj zbierane są też podpisy pod oświadczeniami, że pracownik jest gotów na prowadzenie wielokrotnych akcji strajkowych w terminach i wymiarze ustalonym przez zakładowe organizacje związkowe. To forma referendum. Chodzi o zabezpieczenie przed ewentualnymi zarzutami o nielegalność akcji – informuje Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

Związkowcy rezygnują natomiast z czwartkowych dwugodzinnych tradycyjnych strajków, które miały być przeprowadzane na każdej zmianie. Powodem są planowane na ten dzień rozmowy z zarządem JSW w ramach WKDS. – Po pierwsze liczymy, że podczas rozmów tego dnia rzeczywiście nastąpi nowe otwarcie ze strony zarządu JSW i zaczniemy pracować nad porozumieniem. A po drugie chcemy uniknąć zarzutów i medialnych przepychanek z zarządem o to, czy taka akcja jest legalna na tym etapie sporu, czy jeszcze nie. To nie służy zasadniczemu celowi, jakim jest zabezpieczenie interesów górników – tłumaczy wiceszef Solidarności w JSW. Nie oznacza to jednak odwołania strajku włoskiego.

Związkowcy domagają się 10-proc. podwyżki płac, utrzymania uprawnień pracowniczych oraz gwarancji, że proponowany przez resort Skarbu Państwa pakiet związany z wejściem JSW giełdę ma podstawy prawne i faktycznie zostanie zrealizowany.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button