Politechnika Śląska będzie kształcić informatyków śledczych

Za miesiąc gotowych i w pełni wyposażonych labolatoriów informatycznych na Politechnice Śląskiej w Katowicach będzie w sumie dwanaście. W każdym najnowocześniejszy sprzęt komputerowy. Bo i nowoczesny jest ten kierunek studiów. – Kierunek posiada standard wszystkich przedmiotów informatycznych jakie są na kierunku informatyka, ale chcemy wykształcić tutaj inżyniera, który by sobie poradził jednak z konkretnymi sytuacjami w przemyśle – mówi prof. Tadeusz Wieczorek, Politechnika Śląska.
Stąd nazwa, informatyka przemysłowa. Tu jedną ze specjalności jest informatyka śledcza. – Studenci o takiej profesji znajdują zatrudnienie w działach bezpieczeństwa, bezpieczeństwa informacji ponieważ dobrem firmy jest bardzo często dobro indiwidualne na przykład projekt, dane kontrahentów. Bardzo często działy bezpieczeństwa potrzebują ludzi, którzy znają się na informatyce śledczej – stwierdza Krystian Mączka, Politechnika Śląska.
W cyberświecie cyberprzestępców nie brakuje. – Wszystko można ukraść. Jeżeli ktoś jest sprytny, jest w stanie posiąść tę wiedzę. Internet jest bardzo niebezpieczny – mówi Konrad Gürtler, wyp. arch.
Jak bardzo przekonują się często Ci, którzy z niego żyją. Właściciele kawiarenek internetowych. Tu kradzieże w sieci są nagminne. – Każda gra posiada numer seryjny. Klienci często grają w takie gry. Zdarza się, że ich numery seryjne zostają kradzione zdalnie bądź przez pocztę, przez co nie możemy potem takiej gry uruchomić – mówi Beata Gürtler, właścicielka kawiarenki internetowej w Katowicach.
Studenci tego kierunku będą też współpracować z policją. Informatyką śledczą na Politechnice Sląskiej zainteresowała się już Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Trudno się dziwić. W internecie popełnianych jest co raz więcej przestępstw cięższego kalibru.
W Zabrzu policjanci rozpracowali właśnie dwóch mieszkańców, którzy wystawiali na aukcjach internetowych fikcyjne przedmioty. Oszukali tak w sumie 21 osób z całej Polski. Grozi im za to osiem lat więzienia. – Problematyka związana z przestępczością komputerową nie jest łatwą problematyką. Zarówno oszustwa w sieci czy inne tego typu zdarzenia są trudne i skomplikowane, wymagają od nas dużo pracy dochodzeniowo-śledczej– mówi oficer operacyjny KMP w Zabrzu.
Jest ona co raz bardziej skuteczna. Dlatego policjanci nie kryją zadowolenia, że właśnie na Śląsku będzie można wykształcić specjalistów w tej dziedzinie. – Im lepiej my będziemy wyspecjalizowani w tym zakresie tym łatwiej będzie nam ścigać tych przestępców. Chwała i bardzo dobrze, że są instytucje i podmioty, które z nami w tym zakresie współpracują – mówi asp. sztab. Marek Wypych, KMP w Zabrzu.
Studia na kierunku Informatyka Przemysłowa są współfinansowane przez Unię Europejską dlatego zarówno te stacjonarne jak i zaoczne są bezpłatne. Pomysłodawcy liczą, że chętnych na zajęcia nie zabraknie. – Oczywiście inne uczelnie też nas podglądają, nie możemy powiedzieć, że jesteśmy jedyną wyspą, ale cieszymy się, że jesteśmy na szpicy, tzn. że jesteśmy gdzieś tam na samym początku tych nowatorskich zastosowań tej informatyki – mówi prof. Andrzej Kwiecień, Politechnika Śląska.
Informatyka niebawem pozwoli młodym ludziom skutecznie walczyć z cyberprzestępczoscią.