Mamy się czym chwalić! Najstarsza kolej przemysłowa na świecie

Wróciła na właściwe tory. Na razie na próbę, ale już wkrótce po prawie 1,5 rocznej przerwie znów będzie można dojechać kolejką wąskotorową z Bytomia nad jezioro Chechło. – Jest to nasza taka lokalna atrakcja i szkoda, żeby właśnie nie funkcjonowała przez grupę złodziei, która ukradła te tory – mówi Wojciech Meliczka, pomaga przy naprawie torów. Szkody po kradzieży wyceniono na ponad 100 tysięcy złotych. Ale ich pracy przeliczyć na pieniądze nie można. – Jest to tutaj taka jedyna kolejka i naprawdę dużo ludzi lubi nią jeździć – stwierdza Karol Przywara, wolontariusz.
Wolontariusze odbudowują ponad 100 metrów skradzionego torowiska. Chętnych do pracy nie brakuje. Zgłosiło się blisko 30 osób. – Fajnie, że są jeszcze tacy ludzie, którym nie jest obojętny los zabytków techniki, które zostały porzucone przez wcześniejszych właścicieli, że są takie osoby które po prostu chcą to zachować dla potomności – mówi Kamil Czarnecki, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
Bytomska kolejka wąskotorowa mimo, że jest najstarszą tego typu kolejką na Świecie, regularnie jest rozkradana i niszczona. Ostatni raz jej renowacja na taką skalę odbyła się w 2002 roku. – Kradzieże zdarzają się cały czas, ale to jest, jak my to nazywamy – “detaliści” i te ubytki są na bieżąco uzupełniane – mówi Krzysztof Buchalski, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
To najstarsza nieprzerwanie czynna kolej przemysłowa na świecie, mimo że najlepsze czasy ma już za sobą. – Koleje wąskotorowe miały ponad 230 kilometrów torów pod zarządem PKP i prawie drugie tyle torów przemysłowych – wyjaśnia.
Poza wielbicielami i wolontariuszami o jej kondycję dba także miasto. Na remont wiaduktów wyda blisko 5 milionów złotych. – Chcemy, żeby w świadomości Bytomian i mieszkańców miast okolicznych wąskotorówka istniała dlatego, że to naprawdę jest perełka i mamy się czym chwalić – mówi Katarzyna Krzemińska, rzecznik prasowy Bytomia. Ile pary zostało w wąskotorówce po remoncie? To będzie można sprawdzić już 30 maja. Wtedy lokomotywa pociągnie za sobą pierwszych od lat turystów.