RegionWiadomość dnia

Budowa ostatnich odcinków DTŚ w Zabrzu rozpoczęta

Za dwa lata cała DTŚ-ka ma być gotowa. Opóźnień, jak twierdzi wykonawca robót, nie będzie. No chyba, że wystąpią jakieś nieprzewidziane komplikacje. Kolejne trzy kilometry tej trasy to korzyść dla całej aglomeracji, ale przede wszystkim dla mieszkańców zatłoczonego teraz Zabrza. – Ta nieskończona inwestycja powoduje, że tak naprawdę przez Zabrze pędzi ruch tranzytowy. Wierzę, że mieszkańcy z ulgą odetchną w momencie, kiedy przetniemy wstęgę na zrealizowanej inwestycji – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Inwestycji, która u sąsiada – w Gliwicach – o co najmniej kilka lat jest już opóźniona. Powód? Odcinek DTŚ planowo przebiegający przez centrum tego miasta od lat budzi sporo kontrowersji. – Od dziesięciu lat robimy wszystko co w naszych możliwościach, żeby ten przebieg, jeśli nie wykluczyć z Gliwic zupełnie, to na pewno go tak zmodyfikować, żeby był bezpieczny dla mieszkańców – mówi Mirella Czajkowska-Turek, prezes Stowarzyszenia “Gliwiczanie dla Gliwic”.

Mimo licznych protestów przeciwnicy trasy w centrum do tej pory nic nie wskórali. Tym razem gliwiczanie pomocy szukają u premiera. Zarzucają władzom miasta m.in. niegospodarność. To jednak nie powinno jeszcze bardziej opóźnić budowy w Gliwicach. – Mamy nadzieję, że w tym roku przysłowiowa łopata na budowie pierwszego gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej zostanie wbita – zapowiada Marek Jarzębowski, UM w Gliwicach.

Pomysł budowy DTŚ-ki dalej na wschód na razie został zawieszony. Mieszkańcy Zagłębia na tak komfortową jazdę poczekają jeszcze długo. – DTŚ Wschód to jest zupełnie oddzielny problem, oddzielne zadanie. Na dzisiaj ono jest prowadzone, analizowane w Urzędzie Marszałkowskim – informuje Marian Hacuś, prezes DTŚ S.A.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Na papierze średnicówka do Mysłowic i Jaworzna już jest. Realizacja tego projektu wymaga jednak nakładu dużych pieniędzy. – Został ujęty w bazie projektów do przyszłej perspektywy finansowej i w tej chwili prowadzone są prace projektowe dla jednego z etapów tego odcinka – mówi Ewa Mucha, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Drogowa Trasa Średnicowa budowana jest już ponad 30 lat. Do tej pory połączyła 5 śląskich miast. Następne czekają w kolejce.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button