KrajWiadomość dnia

Ostatni dzwonek. Zaczęły się wakacje!

Ostatni w tym roku szkolnym sprawdzian zdany na szóstkę. Nie tylko w Istebnej uczniowie zaczynają wakacje. – Planuje wyjazd nad morze do cioci, jeżdżenie na motorze, na rowerze – zdradza swoje plany Maciej Iwanek, uczeń Szkoły Podstawowej w Istebnej. Czyli beztroska i zasłużony odpoczynek, bo za nimi przecież miesiące żmudnej edukacji. Na wylocie ze szkół ponadgimnazjalnych tysiące maturzystów. Ci jeszcze w maju robili, jak się potem okazało, dobrą minę do złej gry. – Taki egzamin jak wcześniejsze i nie ma się czego bać, bo to jest po prostu teatrzyk – stwierdziła Katarzyna Szewczyk, tegoroczna maturzystka. – Całkiem łatwy, jeżeli większość tematów będzie takich, to naprawdę będzie ok. – mówił Jan Ziaja, tegoroczny maturzysta.

Wstępne wyniki tegorocznych matur są kiepskie, co piąty podchodzący do egzaminu dojrzałości oblał. Najgorzej – podobnie jak przed rokiem – wypadła matematyka, której nie zaliczyło aż 15% zdających. – W ubiegłym roku 75% uczniów zdało egzamin maturalny w pierwszym terminie, w tym 80 %, to jest lepszy wynik – informuje Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

Minister edukacji za wszelką cenę chce wykazać się drobnym choć sukcesem, ale opozycja na Krystynie Szumilas i jej reformie nie pozostawia suchej nitki. – Coraz mniejsza subwencja oświatowa, coraz większa przestępczość w szkołach, setki jeżeli nie tysiące szkół zlikwidowanych – wylicza Stanisław Pięta, poseł PiS.

Nie powiódł się też ministerialny plan obniżenia wieku szkolnego. Planowane zmiany znowu odsunięte w czasie o kolejny rok. Podobno po to, by szkoły i rodzice zdążyli się lepiej do reformy przygotować. Pani Karina już zdecydowała – jej 6-letni syn od września pójdzie do szkoły. – Lepsza perspektywa niż pozostawienie dziecka w zerówce. Program w zasadzie na tym etapie, który nam przedstawiono wydaje się, że nie odbiega bardzo od tego dotychczasowego – mówi Karina Łacek, posyła 6-letniego syna do szkoły.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Bo to ma być nauka przez zabawę. Przedstawiciele śląskiej oświaty uspokajają przy tym, że liczba małych pierwszoklasistów, także w tej szkole systematycznie rośnie. – Dzisiaj kończy 17 ubiegłorocznych 6-latków szkołę. W tym roku rozpocznie 30 przedszkolaków, którzy maja 6 lat, realizują wcześniej obowiązek szkolny – informuje Stanisław Faber, śląski kurator oświaty.

Choć bilety do nowego świata już dostali przed nimi teraz 2 miesiące letniej kanikuły. Nie wszystkich rodziców stać jednak na wakacje nad morzem czy w górach. – Niedaleko tu jest Orlik, z kolegami będę sobie chodził grać, różne plany mam – mówi Kamil Kędzior, uczeń Szkoły Podstawowej w Istebnej.

Dzieciom z najuboższych rodzin 2-tygodniowe kolonie nad polskim morzem sfinansuje kuratorium oświaty. – Wspólnie z Mopsami organizujemy ten wyjazd, w tym sensie, że Mopsy nam zwracają uwagę, które dzieci powinny pojechać i kuratorium taki wyjazd sfinansuje, dla blisko 1700 dzieci – informuje Anna Wietrzyk, Kuratorium Oświaty w Katowicach.

A, że letnie odprężenie często idzie też w parze z narażeniem dziecka na tzw. zachowania ryzykowne. Policja już dziś rozpoczęła akcje 'Bezpieczne wakacje”. – Alkohol, narkotyki, środki odurzające, my to wszystko będziemy kontrolować, jak również dzieci pozostające bez opieki – zapowiada podinsp. Grażyna Słomska, KWP w Katowicach. Dziś jeszcze wszystkie były pod opieką nauczycieli i gościnnie Pani minister. Od jutra o to, by mogły równie szczęśliwe wrócić we wrześniu do szkoły, muszą zadbać rodzice i wakacyjni opiekunowie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button