RegionWiadomość dnia

Będzie strajk generalny? Dzisiaj ruszają referenda

To na początek, bo w grudniu i styczniu w strajkowym referendum zagłosują pracownicy kolejnych branż m.in. motoryzacji, zbrojeniówki, górnictwa, energetyki czy służby zdrowia. Na razie jednak głosują pracownicy hut i kolei. Zdaniem związkowców – sytuacja w obu tych branżach jest tak tragiczna, że każdy inny wynik poniżej 90% głosujących za strajkiem generalnym będzie niespodzianką. Na kolei referendum jest podwójne. Pracownicy wypowiadają się nie tylko w sprawie strajku solidarnościowego, ale również w sprawie ogólnopolskiej akcji strajkowej na kolei w obronie świadczeń przejazdowych. Tu także spodziewane jest duże dwa razy TAK.

W hutach i przemyśle związanym z metalurgią, w środę 21 listopada referendum w sprawie strajku generalnego rusza w Walcowni Metali Nieżelaznych Łabędy S.A. i w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. Pracownicy Huty Pokój, podobnie jak pozostali hutnicy, obawiają się podwyżek cen energii związanych z wejściem w życie pakietu klimatyczno-energetycznego oraz podwyżek cen wsadu, potrzebnego do produkcji prowadzonej w tym zakładzie.W piątek 23 listopada referendum przeprowadzone zostanie w Hucie Buczek w Sosnowcu. Dzień później ruszy strajkowe głosowanie w zakładach ArcelorMittal Poland, w Hucie Bankowa, w innych zakładach hutniczych i przedsiębiorstwach przemysłu metalowego w naszym regionie oraz w Kombinacie Koksochemicznym Zabrze. Głosowanie w hutnictwie zakończy referendum w CMC Zawiercie. Na początku grudnia powinny zostać opublikowane  wyniki pierwszych referendów.

W trakcie referendum pracownicy odpowiadają na pytanie: “czy jesteś za przeprowadzeniem strajku solidarnościowego w wymiarze do 4 godzin w celu poparcia żądań zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego prowadzonego z pracodawcą przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa z siedzibą w Katowicach?”

Strajk generalny to broń Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w walce o swoje postulaty. Związkowe centrale, wchodzące w wkład komitetu – Śląsko-Dąbrowska Solidarność, OPZZ, FZZ oraz Sierpień 80 – wystosowały 5 głównych żądań:

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Postulaty MKPS:
1. Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
2.Wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
3. Ograniczenia stosowania umów śmieciowych.
4. Likwidacja NFZ.
5. Utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button