RegionWiadomość dnia

PRL-owski sentyment w Sosnowcu. 2013 Rokiem Edwarda Gierka?

Wielki plac budowy z czasów rządów Edwarda Gierka z dużym sentymentem wspomina emerytowany górnik zlikwidowanej kopalni “Sosnowiec”. Pan Mieczysław Kłyś jak wielu mieszkańców tzw. czerwonego Zagłębia nie ukrywa, do epoki PRL-u po prostu się tu tęskni.Wszyscy mieli pracę, nikt się nie przejmował, że jutro go wyrzucą i nie znajdzie pracy. Dziś jest trochę trudniej. Podobnie myślą młodzi sosnowiczanie z Federacji Młodych Socjaldemokratów. Choć lata 70-te znają jedynie z opowieści rodziców, uważają, że były pierwszy sekretarz KC PZPR zasługuje na szczególne w tym mieście uznanie. – Ludzie pamiętają ile zawdzięcza nasze miasto tej postaci więc uznaliśmy, że 100 rocznica urodzin, która przypada w tę niedzielę 6 stycznia jest doskonała okazją, aby podziękować mu za to, co osiągnęliśmy dzięki niemu – wyjaśnia Michał Wcisło, sekretarz Federacji Młodych Socjaldemokratów.

Nowe dworce i fabryki, ze sztandarową wtedy dla polskiej gospodarki inwestycją- Hutą Katowice, ekspresówka łącząca Górny Śląsk z Warszawą i osiedla z tzw. wielkiej płyty to wszystko jego zasługa. – To był bardzo mądry człowiek, bardzo dużo robił dla ludzi. Były inne czasy zupełnie i inaczej się żyło niż dzisiaj w tym zwariowanych szybkim świecie, dziś to jest masakra – mówi Wangelica Kurtyk, mieszkanka Sosnowca. Młodzieżówka SLD już jutro zacznie zbierać w Sosnowcu podpisy pod projektem uchwały obywatelskiej w sprawie ustanowienia roku 2013 rokiem Edwarda Gierka. Niecałych 2 tysiące podpisów wystarczy, by Rada Miejska ten wniosek rozpatrzyła być może już na lutowej sesji. Opozycja bije na alarm. Nie chcemy, by Sosnowiec pozostawał skansenem PRL-u podkreśla Przemysław Wydra z Solidarnej Polski. Pomysł młodych socjaldemokratów ocenia bardzo krytycznie. – Co roku w Sosnowcu w styczniu władze miejskie składają kwiaty pod pomnikiem Armii Czerwonej. To w Sosnowcu jest rondo imienia Edwarda Gierka, w Sosnowcu są ulice nazwane imionami dawnych komunistycznych działacz.. Dlatego uważam, że promowanie Sosnowca przez Edwarda Gierka jest niewłaściwe.

W rodzinnym Sosnowcu Edward Gierek doczekał się honorowego obywatelstwa. Tu działa też ogólnopolskie stowarzyszenie jego imienia. Historycy w ocenie dekady jego rządów nie są jednomyślni.Otworzył Polskę na Zachód i dał Polakom możliwość oglądania świata przez kolorową telewizję, przez wspaniałe show, ale też umożliwił wyjazdy – opowiada prof. Zygmunt Woźniczka, historyk,  Uniwersytet Śląski. Rozbudzając wśród nie tylko mieszkańców Śląska i Zagłębia wielkie nadzieje na lepsze jutro. A w sklepach co prawda na krótko były też pełne półki. – Była do kupienia nagle czekolada, nagle pojawiły się na krótko banany i tak dalej. Myśmy tak jakby uwierzyli w to, że faktycznie jesteśmy już 5-10 gospodarką, a tak naprawdę cały czas byliśmy w tyle – oznajmia Bogusław Tracz, historyk, IPN w Katowicach.

Bo było to życie na kredyt. Gigantyczne pożyczki zaciągnięte przez Gierka w latach 70-tych, około 20 miliardów dolarów z odsetkami Polska skończyła spłacać dopiero w ubiegłym roku, Nie przeszkadza to jednak  politykom lewicy także tym starszym z SLD hucznie uczcić 100 rocznicę urodzin I sekretarza.Nawet jeżeli weźmiemy ten dług razem z odsetkami, to w stosunku do czego doprowadziła Platforma Obywatelska w ciągu 5 lat rządzenia. Przypomnijmy, że to jest zwiększenie długu o przeszło 300 mld złotych, więc to jest pryszcz – uważa Zbyszek Zaborowski, poseł SLD.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W Sosnowcu nie zamierzają ograniczać się tylko do ogłoszenia Roku Gierka, młodzi socjaldemokraci przygotowują też konferencję naukową o dekadzie jego rządów, a w drugiej połowie roku konkurs wiedzy o PRL dla uczniów sosnowieckich szkół.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button