Region

Urzędowy folklor w Jasienicy

Choć wyjątkowy widok nie będzie w Jasienicy codziennością i tak wzbudza duże zainteresowanie. – Za każdą z nas ktoś z zewnątrz się oglądnie. Dzisiaj jak żeśmy tu przyszły to też wszyscy pracownicy i petenci mówią: o jak panie ślicznie wyglądają – opowiada Maria Głuc-Mrzyk, sołtys Międzyrzecza Górnego. Za ten nowy krój i wygląd urzędniczych strojów odpowiadają władze tej beskidzkiej gminy. Wójt typowe garnitury i garsonki chce zamienić na tradycyjne stroje ludowe.Chcemy, żeby ten strój był bardzo popularny. Tak jak to było kiedyś, babcie nosiły je na co dzień, od święta lub na różnego rodzaju uroczystościach – mówi Krzysztof Wieczerzak, zastępca wójta gminy Jasienica.

Teraz za biurkiem na kolorowo i ludowo będzie tylko od święta. W przeprowadzonym referendum aż 80% urzędników opowiedziało się za noszeniem tego typu kreacji.To jest jakiś sposób kultywowania naszych tradycji. Młodzież coraz mniej uczestniczy w takich imprezach kulturalnych, więc może to akurat zmotywuje – uważa Urszula Wieja, która pracuje w Urzędzie Gminy w Jasienicy. Urzędowy folklor w Jasienicy cieszy również muzealników. Tradycyjny dla Śląska Cieszyńskiego strój to nie tylko turystyczna atrakcja, ale również historia tego regionu. Obecna do tej pory na rycinach i estradzie, nigdy jednak w takiej sytuacji.Strój ten rozprzestrzenił się dość mocno. Przyszedł co prawda z Cieszyna, ale już mniej więcej pod koniec XVIII wieku stał się strojem wsi podcieszyńskiej, a potem stopniowo wędrował sobie coraz dalej – wyjaśnia Elżbieta Teresa Filip, etnograf, Muzem Miejskie w Bielsku-Białej.

A teraz przekroczył progi tego urzędu i wszystko wskazuje na to, że na dłużej tu zagości, ku uciesze mieszkańców.Aktualnie pracuje w dość dużym koncernie i jak jeżdżę do ich siedziby do Austrii,  to oni bardzo często w tych strojach w sytuacjach odświętnych występują – zaznacza Bogdan Kisiała, mieszkaniec Jasienicy.

Bo w Tyrolu nikt swoich korzeni się nie wstydzi i nawet na ulicy często nosi się jak kiedyś jego przodkowie. U nas moda na folklor to wciąż jeszcze egzotyka.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button