RegionWiadomość dnia

Nierówna walka o 1% podatku?

Tak ciężkiej sytuacji dawno tu nie było. Liczba psów w Rudzkim schronisku w ciągu ostatnich kilku miesięcy zwiększyła się niemal dwukrotnie. Teraz ich opiekunowie walczą nie tylko o nowy dom dla nich, ale także o środki na przeżycie, które zagwarantować może 1% odpisanego podatku. – Który sprawia, że w takie dni jak dzisiaj, czyli zimowy, mokry, nieprzyjemny dzień te zwierzaki mogą się przytulić do ciepłego kocyka w ciepłym budynku, a to jest dla nich bardzo, bardzo ważne – mówi Beata Drzymała-Kubiniok, schronisko dla zwierząt w Rudzie Śląskiej.

Tutaj niemal każdy budynek, w którym swój dom znalazło niemal 500 psów, powstał z 1%. Podobnie jest w Przystani Ocalenie pod Pszczyną.To nam daje duże możliwości, żeby móc utrzymać już te zwierzęta, które są. Na targach w Skaryszewie kupiliśmy aż cztery konie – informuje Dominik Nawa, Przystań Ocalenie. By ocalić je przed rzezią wystarczyło 6 tysięcy za sztukę. Koszt miesięcznego utrzymania konia to około 350 złotych i choć nie są to duże pieniądze, to sytuacja wygląda inaczej, kiedy tak jak tu wykarmić trzeba 130 koni. W tym zdecydowanie pomóc może odpis podatku od osób fizycznych. W zeszłym roku tylko w województwie śląskim w ten sposób udało się zebrać 60 milionów złotych.Ta kwota, którą uzyskują organizacje, co roku jest większa, bo co roku większa część podatników decyduje się na wskazanie organizacji w swoim zeznaniu. To już jest ponad połowa u nas – mówi Michał Kasprzak, Izba Skarbowa w Katowicach.

W skali kraju na taką formę pomocy decyduje się obecnie około 40% podatników. W minionym roku liderem pod względem uzyskanego w ten sposób dochodu była fundacja “Zdążyć z Pomocą”, przed fundacją “Słoneczko” i Fundacją Anny Dymnej “Mimo Wszystko”. W regionie pierwsze miejsce – takie jak w skali kraju, na drugim była fundacja “Rosa”.
Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą” 13 649 819,94 zł
Fundacja “ROSA” 1 916 116,63 zł
Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą” 108 708 265,91 zł
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Słoneczko” 13 365 964,90 zł
Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko 7 522 072,49 zł

Niestety nie możemy sobie pozwolić na coś takiego jak robią duże fundacje ogólnopolskie, których nie chcę tu wymieniać. Nie mamy takiego budżetu na prowadzenie, aż takiej kampanii reklamowej – stwierdza Maciej Rogóż, Dom Aniołów Stróżów. Dlatego zdaniem Adriana Kowalskiego z Fundacji Ulica zanim przekażemy 1%, warto sprawdzić dokąd pójdą pieniądze. – Od czterech lat zachęcamy darczyńców, którzy chcą przekazać pieniądze na rzecz fundacji o dwie rzeczy, żeby chwilę czasu znaleźli, zapoznali się z tą organizacją pozarządową, żeby mieli chwilę zadzwonić do tych ludzi – zaznacza Adrian Kowalski, Fundacja Ulica. W Fundacji Ulica pieniądze wydawane są na wyrównywanie szans tym, którzy już na starcie mają pod górkę.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Organizacje pozarządowe w walce o pieniądze coraz częściej wspierają urzędnicy. – Te organizacje wydadzą te pieniądze w naszym mieście i te pieniądze zostaną. W tamtym roku była to kwota około dwóch milionów złotych – informuje Renata Młynarczuk, UM w Rudzie Śląskiej. Jeśli w życie wejdą nowe rządowe plany, w przyszłym roku mogą być one jeszcze większe. – To jest pomysł, który został przedstawiony, przekazany do Ministerstwa Finansów w sprawie możliwości odpisu 1% od CITu, który mógłby być przekazywany do jednostek badawczych przez przedsiębiorców – mówi Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii Microsoft.

Wtedy wzrośnie nie tylko suma do podziału, ale też poziom instytucji, które z tych pieniędzy realizują to, na co często – nie tylko finansowo – nie stać urzędników.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button