RegionWiadomość dnia

Nowy region na południu Polski. Śląsk i Małopolski połączyli siły

To królewskie zaślubiny najbliższych sąsiadów. Szczęście związku i rozwój dwóch województw wspierać będzie ministerialna ręka. – To pierwsza międzyregionalna wspólna strategia zakończona. Jak być może państwo wiedzą Polska zachodnia jeszcze taką strategię robi, ale skończyło się na razie na założeniach – zaznacza Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Śląsko-małopolski związek ma opłacać się wszystkim. Do 2020 roku południe ma zdetronizować Warszawę. Kraków ma w tym związku dbać o kulturę. – Kraków to dawna stolica Polski, ale ciągle kulturalna stolica Polski, więc to współdziałanie, organizowanie pewnych eventów połączonych, które będą miały miejsce w Krakowie i Katowicach, czy na Górnym Śląsku to bardzo duże wyzwanie, ale i duża szansa – uważa Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Jednym z podstawowych priorytetów dla nowo powstałej aglomeracji śląsko-krakowskiej jest jednak rozwój transportu. Pociągi między stolicami województw mają przyspieszyć. Strategia zakłada również budowę sieci szybkich dróg m.in. – alternatywę do zarządzanej przez Stalexport autostrady A4. – Jeśli będziemy mieli lepsze połączenia komunikacyjne, to krakowianie będą częściej może korzystali z znakomitej służby zdrowia śląskiej, czy z Filharmonii Śląskiej, znakomitych zespołów muzycznych, z wielu atrakcji – uważa Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. By sprostać warszawskiej konkurencji we wspólnej strategii założono zacieśnienie współpracy między uczelniami. Wykwalifikowana kadra ma wzmocnić liczne w naszym województwie parki technologiczne. Południowy makroregion ma również walczyć o turystów. Główny nacisk kładziony będzie od teraz na wspólny od wieków szlak orlich gniazd. Nieodległa od niego turystyczna pustynia też ma przyciągać. Górale jednak już zapowiedzieli, że “dutków” z rąk nie wypuszczą. – My musimy znaleźć tą swoją cząstkę, bo my w tym całym potencjale musimy się zmieścić. Muszą nas ci wielcy z Krakowa i z Katowic widzieć, żeby o nas nie zapominali. Przecież to właśnie południowe części województwa śląskiego i małopolskiego, to są tereny rozwinięte przede wszystkim turystycznie – zaznacza Janusz Hamerski, radny sejmiku woj. małopolskiego.

Jednym z pierwszych, wspólnych działań jest zgłoszenie kandydatury Chorzowa jako współorganizatora Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2020 roku. Decyzją UEFA turniej ma się odbyć w 13 miastach w 13 różnych państwach-gospodarzach. – Każde ważne przedsięwzięcie musi mieć realne źródła finansowania. Stadion Śląski będzie miał realne źródła finansowania – podkreśla Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego.

W tym małżeństwie z rozsądku o wszystkim decydować będą pieniądze. Ma się opłacać. Obaj partnerzy po przejściach wchodzą w ten związek z doświadczeniem – Śląsk ma już na koncie zamieszanie z Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym, gdzie w kluczowych sprawach każdy ciągnął w swoją stronę, by w końcu wziąć częściowy rozwód.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button