RegionWiadomość dnia

Imprezy na Majówkę. Jak spędzić długi majowy weekend na Śląsku i w Zagłębiu? [IMPREZY, PROGRAMY, KALENDARIUM]

Niektórzy świętowanie i leniuchowanie już zaczęli, biorąc 3 dni urlopu. Tym sposobem ich majowy długi weekend potrwa 9 dni! Reszta majowego relaksu zazna od środy 1 maja. Rusza długi weekend – i jak co roku sporo atrakcji dla mieszkańców przygotowały poszczególne miasta.

W KATOWICACH stawiają w czasie majówki na ekologię. W piątek 3 maja w Dolinie 3 Stawów odbędzie się Wielka Majówka Ekoodpowiedzialnie. Będzie na niej można poznać nowe zasady segregacji śmieci i ustawy śmieciowej, dowiedzieć się co można zyskać na selekcji odpadów, będzie także sadzenie żywego labiryntu. Wielka ekologiczna Majówka potrwa w katowickiej Dolinie Trzech Stawów od 3 do 5 maja. Oprócz eko-wiedzy będzie też zabawa – koncerty, warsztaty i konkursy sportowe. Na scenie zaprezentują się m.in. Natalia Przybysz, zespół Beltaine.

PIĄTEK, 3 MAJA

12.00 Wymiana elektro-śmieci na sadzonki. Segregacja odpadów – zasady i korzyści
13.00 Samochód do wywozu śmieci – zaglądamy do szoferki
14.00 Oficjalne otwarcie Majówki z udziałem Małgorzaty i Pawła Królikowskich
15.00 Ćwiczenia gimnastyczne w plenerze z instruktorami
Piłka nożna dla dzieci
ARCHAIKA – wspólne śpiewanie tradycyjnych polskich pieśni
16.00 Występ formacji mażoretek
17.00 Warsztaty TAI CHI stylem CHEN
Pokazy sprzętu przeciwpożarowego
17.30 Le Boo – koncert
19.00 GALAXY- pokaz taneczny
19.30 FERMATA – chór
20.30 Jeszcze dalej niż północ – kino plenerowe

Ciąg dalszy artykułu poniżej

SOBOTA, 4 MAJA

10.00 Majówka na sztauwajerach, czyli szwendanie z Ligą Ochrony Przyrody
12.00 Wymiana elektro-śmieci na sadzonki. Segregacja odpadów – zasady i korzyści
Prezentacja sygnałów myśliwskich i leśnych
13.00 POLICJA KATOWICE – pokazy sprzętu specjalistycznego
(motocykl, samochód, symulator zderzeń)
Egzaminy na kartę rowerową – akcja BEZPIECZNY MALUCH
15.00 Ćwiczenia w plenerze z instruktorami
Piłka nożna dla dzieci
16.00 O czerwonym Kapturku i Księżniczce na ziarenku grochu – spektakl Teatru
Ateneum
17.30 Sadzenie labiryntu
19.00 BELTAINE – koncert
20.30 NATALIA PRZYBYSZ – koncert

NIEDZIELA, 5 MAJA

10.00 Wyścigi rowerowe dla dzieci (zapisy do 2.05.2013,
szczegóły: www.wyscigirowerkowe.pl)
Sadzenie labiryntu
12.00 Wymiana elektro-śmieci na sadzonki. Segregacja odpadów – zasady i korzyści
Kiermasz książek
Lot ku słońcu, czyli rodzinne warsztaty muzyczno- plastyczne
15.00 Ćwiczenia w plenerze z instruktorami
Piłka nożna dla dzieci
BWA – akcje artystyczne dla dzieci i rodziców
15.30 Zabawy i konkursy dla dzieci – mobilne stanowiska
16.00 TOP DANCE oraz WOCTAN – koncert
17.00 POGUBIMY SIĘ – koncert
19.30 TADEUSZ NALEPA TRIBUTE
(gościnnie Adam Wolski, wokalista GOLDEN LIFE) – koncert

 

Na majówkę pod hasłem “Crash” zaprasza katowicka Galeria Szyb Wilson. Crash – czyli  twórcze zderzenie 15 artystów polskich i 15 artystów niemieckich. A zderzać artystycznie będą się w malarstwie, fotografii, rzeźbie i grafice.  A w dniach 1-5 maja niespodzianka: od 10:00 do 16:00 będą czekać na zwiedzających artyści, którzy oprowadzą po swojej  wystawie!

 

W GLIWICACH majowe świętowanie pod znakiem …patriotyzmu i średniowiecza. 3 maja każdy, kto lubi historię powienien zameldowac się na Skwerze Bottrop przy ul. Młyńskiej. Obok Szkoły Muzycznej wyrośnie prawdziwa, średniowieczna osada. Wszystko w ramach festynu rycerskiego „Dwór Piastowskiego Księcia”.
Na terenie obozu będzie można zobaczyć pokazy inscenizujące średniowieczne życie, średniowieczną zbrojownię, warsztat tkania na bardzie oraz stanowisko wiedźmy – znachorki, wróżbitki wtajemniczającej w arkana średniowiecznej magii. Średniowieczny mincerz wybije monetę, skórnik pomoże przymierzyć skórzany pancerz, rogownik zagra z Wami w średniowieczne warcaby, a wiedźma przygotuje podpłomyki z miodem.

Program festynu obejmuje pokazy walk, rzemiosł, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecznych ( prowadzonych przez rycerza – konferansjera). Walki posiadają bogatą narrację, a ich fabuła nawiązuje do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski. Dodatkową atrakcję stanowią pokazy gry na średniowiecznych instrumentach słowiańskich.

Po zapoznaniu się z życiem obozu piastowskiego rozpocznie się blok konkursowy (strzelanie z łuku, kuszy, miotanie toporem i oszczepem). Dla zwycięzców przygotowane będą nagrody (monety historyczne). Po zakończeniu konkursów rozpoczną się pokazy walk.

Po prezentacji walk, kolejny blok konkursowy (nauka fechtunku, ścinanie głów kapusty, walki na miękkie poduchy etc.) W odpowiednim czasie przygotowany będzie specjalny pokaz walk w kręgu. Pomiędzy walkami i konkursami publiczność zapraszana będzie do obozowiska, gdzie w sposób stały prezentowane będą wymienione wyżej atrakcje. Początek rodzinnego festynu – po oficjalnej części uroczystości ok. 14.30.

Także 3 maja o godzinie 12.30 w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy spod Katedry przejdą na Plac Mickiewicza, gdzie o godzinie 14.15 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli wojska oraz orkiestry dętej KWK „Sośnica”. Po odegraniu hymnu i przemówieniu, które wygłosi przedstawiciel miejskiego samorządu na sąsiednim skwerze Bottrop (pomiędzy ul. Wieczorka i Młyńską, obok szkoły muzycznej) rozpocznie się festyn rycerski pod hasłem „Dwór Piastowskiego Księcia”. W programie imprezy, która potrwa do godz. 19.00, znajdą się pokazy walk, rzemiosł średniowiecznych, konkursy, gry i zabawy.

Piątkowy wieczór uatrakcyjni także koncert. Na Scenie BAJKA (ul. Dolnych Wałów 3) wystąpi Gliwicka Orkiestra Kameralna. Muzycy zagrają utwory: Romualda Twardowskiego, Antonio Vivaldiego, Saverio Mercadantego, Richarda Galliano, Astora Piazolli. Wejściówki na koncert w cenie 1 zł są do nabycia w kasie „Sceny BAJKA – Kina AMOK”.

 

Imprezy na majówkę przygotowuje także RUDA ŚLĄSKA. Tu majówka zaczyna się już 30 kwietnia. Właśnie wtedy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, zaprasza na X Szkolny Rajd Pieszy „Żyjmy zdrowo”. Rajd potrwa od 8.00 do 14.00 i obejmuje trasy na terenie miasta z metą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, w dzielnicy Wirek. Na każdej trasie przewidziane są punkty kontrolne, na których uczestnicy będą mogli wykazać się zarówno wiedzą, jak i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy i profilaktyki. Drużyny biorące udział w rajdzie współzawodniczą o nagrody i wyróżnienia. Na mecie na wszystkich czeka poczęstunek kiełbaskami „Kopernika”. Organizowany przez szkołę rajd połączony został z dniem otwartym placówki. Szczegóły na stronie internetowej www.kopernikus.pl.

Kolejne atrakcje czekają na mieszkańców 1 maja. W tym dniu na otwarcie sezonu zaprasza Muzeum PRL-u przy ul. Zajęczej 42. Organizatorzy zapowiadają wystawy oraz nowe militarne eksponaty. Tego samego dnia na stadionie MOSiR w Orzegowie odbędzie jeden z dwóch turniejów półfinałowych Mistrzostw Polskich w Rugby 7-osobowym. Początek gier eliminacyjnych zaplanowano na godz. 10:00, natomiast mecze finałowe o godz. 14:00. W turnieju weźmie udział 12 drużyn, m.in. z Warszawy, Lublina, Krakowa i Wrocławia oraz gospodarz IGLOO RUGBY CLUB Ruda Śląska. Będzie można nie tylko oglądać ale i grać – przygotowano między innymi turniej dla dzieci w bezkontaktową odmianę rugby.

3 maja mieszkańcy tradycyjnie upamiętnią rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta odbędzie się o godz. 12:00 w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. 3 maja o godz. 16:00 na terenie ośrodka „Przystań” w Kochłowicach ruszą natomiast XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska modeli pływających. Zawody potrwają do niedzieli 5 maja, a uroczyste ich zamknięcie zastąpi o godz. 18:00.

 

Hukną puzonem na przywitanie maja w ZABRZU. Od 1 maja można będzie odwiedzać Miejski Ogród Botaniczny. Ta znana w całej aglomeracji swoista oaza zieleni, rozpoczyna kolejny letni sezon. W tym roku podobnie jak we wcześniejszych latach, w Ogrodzie zagra orkiestra dęta pod batutą Henryka Mandrysza. Pierwszy występ jest zaplanowany tuż po otwarciu sezonu w 3 maja, a dalsze w kolejne niedziele. Orkiestra będzie grała pod gołym niebem – a więc w pogodne niedziele – od godziny 16.00 do 18.00.

 

BYTOM na długi majowy weekend zaprasza mieszkańców na Rynek. Tu bowiem majówkowych atrakcji będzie najwięcej. 2 maja bytomianie będą tu śpiewać patriotyczne pieśni i wezmą udział w happeningu z naszą narodową flagą. Bytom uczci także 222. rocznicę przyjęcia Konstytucji 3 Maja. Na Rynek w Bytomiu zawitają przedstawiciele bytomskiego samorządu i parlamentarzyści. Będzie im asystować 34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej i Wojskowa Orkiestra Sił Powietrznych w Bytomiu. W ten sposób Bytom uczci jeszcze jedną  rocznicę – 92 lata od wybuchu III powstania śląskiego. Przypominamy także o Bytomskim Biegu Konstytucji 3 maja. Zawodnicy wystartują w samo południe.

 

CHORZÓW stawia na rowery i promowanie polskiej flagi. 1 maja każdy, kto lubi jazdę na rowerze może wziąć udział w Rowerowym Rajdzie Nadziei. Rajd przemknie alejkami Parku Śląskiego i Skansenu. Początek godz. 13.00 przy Hali Wystaw Kapelusz. Meta w Skansenie podczas „Śląskich Godów”. Rajd połączony będzie z akcją informacyjną i zbiórkową, w ramach VI Chorzowskiej Kampanii Pola Nadziei. Pomoc skierowana zostanie do Hospicjum w Chorzowie.  2 maja w Chorzowie chcą w szczególny sposób uczcić Dzień Flagi RP. Obchody odbędą się w czwartek 2 maja na terenie byłej jednostki wojskowej pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty przy ul. 75 Pułku Piechoty 3 w Chorzowie.

W programie:
godz. 9.00 – rozpoczęcie obchodów pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty,
– I Chorzowski Bieg Flagi o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów w Biathlonie Letnim,
– I Rajd Śladami Wojska Polskiego w Chorzowie,
– Piknik Rycerski Chorzowskiego Bractwa Bożogrobców,
– Wystawa „Na Straży Zachodnich Rubieży. Górnośląskie Zagłębiowskie Oddziały Wojska Polskiego w Służbie II RP”,
– Wystawa „Motyw Flagi w Numizmatyce”,
godz. 11.30 – zakończenie imprez towarzyszących,
godz. 11.45 – wręczenie wyróżnień i nagród zwycięzcom zawodów,
godz. 12.00 – uroczyste podniesienie flagi na maszt i odegranie hymnu narodowego,
godz. 12.15 – 13.00 – ciąg dalszy pokazów Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców.
Zakończenie uroczystości.

W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, czyli w popularnym Skansenie 1 maja świętowanie oczywiście jak co roku pod znakiem śląskich tradycji. Związek Górnośląski zaprasza na kolejne Śląskie Gody. Początek współnego świętowania o godzinie 11.00 

Na Ośrodku Sportu i Rekreacji Skałka w ŚWIĘTOCHŁOWICACH odbędzie się 1 maja Piknik Militarny. Do Świętochłowic zjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski – nie tylko umundurowane jak poszczególne formacje wojskowe w epoce, ale i …uzbrojone w ciężki, jeżdżący sprzęt! Będą więc transportery opancerzone, Jeepy i Łaziki, zobaczyć będzie można od kuchni jak wygląda uzbrojenie słynnych amerykańskich Marines, a także samemu nauczyć się celnie strzelać.  Szczegóły można znaleźć TUTAJ

 

Na majówkowe piknikowanie zaprasza także WISŁA! Beskidzki kurort organizuje Rodzinny Piknik Majowy.

1 maja
– „Pierwszomajowy Pochód Kijkowy”
– Symultana Szachowa
– Występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych
– Biesiada Góralska z Kapelą z Istebnej i Wisły
– Gry, zabawy i tańce
– Holofienie z keyboardami
– Zabawa z Zespołem „Fire Voice”

2 maja
„Młodzieżowy Zawrót Głowy”

3 maja
– obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przy pomniku “Poległym i
Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny.”
– Śląska Biesiada z Zespołem B.A.R.
– Zabawa taneczna z Zespołem „Spectrum”
4 maja
– Rowerowy Rajd Retro
– Zawody w Sportach Drewnianych

Więcej informacji TUTAJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button