RegionWiadomość dnia

Zwycięski zryw Ślązaków. Rocznica III powstania śląskiego

Śląsk należał przeszło czterysta lat do Polski. Osiemdziesiąt był pod panowaniem czeskim. Sto dwadzieścia pod austriackim i sto pięćdziesiąt pod panowaniem pruskim. Po każdym państwie zostały jakieś zwyczaje i okruchy mowy. Tak samo trudna jak historia Śląska, jest historia rodziny Krystiana Szulca, którego dziadek zginął w wyniku ran odniesionych w III powstaniu. Babcia ponownie wyszła za mąż i znów za powstańca – Józefa Bankiela. – Dziadek, bo tak do niego mówiłem, dużo opowiadał o tych sprawach. Po jego śmierci udało mi się zabezpieczyć trochę pamiątek – mówi Krystian Szulc, wnuk powstańca.

Między innymi zeszyt ze wspomnieniami, legitymację górniczą, czapkę oraz odznaczenie za udział w Powstaniach Śląskich. O Powstańcach chcą także pamiętać ludzie młodzi, którzy odtwarzają ich umundurowanie. – Umundurowanie mieli Ci, którzy po zaborach czy to niemieckim czy austriackim, mieli mundury, które z tego okresu były i po prostu poprzyszywali insygnia polskie albo śląskie – tłumaczy Łukasz Boratyn, Stowarzyszenie Pokolenie 90.

Jednak niewiele osób o powstaniach tak dobrze pamięta. – Po to są władze publiczne, władze samorządowe, rządowe każde inne, które powinny o tych datach wydarzeniach przypominać – zaznacza Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. Dlatego dziś w samo południe w 92. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego oddano hołd bohaterom tego zrywu. – Cieszę się bardzo, że dzisiaj połączyliśmy te obchody z Dniem Flagi, czyli z dniem radosnym takim, w którym możemy się cieszyć z naszych barw narodowych, z naszych barw lokalnych – stwierdza Piotr Uszok, prezydent Katowic.

III powstanie śląskie było jednym z niewielu zwycięskich w polskiej historii. – Powinniśmy się cieszyć z wygranego śląskiego powstania, bo bez względu na to, co później się stało: czy Ślązacy się rozczarowali wobec Polski czy się nie rozczarowali – mówi prof. Zygmunt Woźniczka, historyk, Uniwersytet Śląski.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Rozczarowania tym jak państwo polskie traktuje Ślązaków, nie kryją rodziny powstańców. –  O dziwo o sprawy śląskie najmniej pyta się Ślązaków. Nie spotkałem się jeszcze, żeby ktoś zapytał się wnuków powstańców, o co Ci ludzie walczyli – mówi Krystian Szulc, wnuk powstańca. Nasza historia nie jest usłana pasmem zwycięskich bitew. Warto więc pamiętać te nieliczne zwycięskie tak, by rozpamiętywanie porażek nie stało się naszą narodową tradycją.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button