KrajRegionWiadomość dnia

Katowice: Marsz politycznej zgody na 222. rocznicę Konstytucji 3 Maja

Pierwsza w Europie i druga na świecie. Nowoczesna, wyprzedzająca swoje czasy – tak po 222 latach od jej uchwalenia opisywana jest Konstytucja 3 Maja. “-Ceniąc drożej nad życie niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, dla ugruntowania wolności…” mówił dzisiaj w Katowicach o dokumencie i ludziach tamtej epoki, którzy chcieli za jego pomocą ratować kraj wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk. “-Ona była pewnym testamentem dla przyszłych pokoleń, pokoleń które niestety żyły pod zaborami. Dzisiaj na szczęście jest normalnie, nic nam nie zagraża i możemy spokojnie szlifować zapisy konstytucyjne” – mówił natomiast Zbyszek Zaborowski z SLD. Szlifować jest co, bo o obowiązującej ustawie zasadniczej opinii pochlebnych tak wiele już nie ma.

GALERIA ZDJĘĆ: OBCHODY 222. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W KATOWICACH

“-Na pewno po tych latach należy jeszcze raz się zastanowić, czy nie należy jej poprawić. W niektórych obszarach można by ją poprawić i można by ją przedyskutować” – uważa marszałek województwa śląskiego, Mirosław Sekuła. W tym miejscu jednak podobieństwa się kończą, a pojawiają się pomysły na poprawę obowiązującej od 1997 roku konstytucji. “-Minęło sporo czasu i wyraźnie widać, że polska demokracja wyraźnie nie domaga. Jest dużo rozczarowań, nie tylko dniem codziennym, problemami bytowymi, ale również funkcjonowaniem demokracji” – uważa Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Jak to zrobić? Odpowiedzi grupować można oczywiście w zależności od politycznej przynależności. Dla Solidarnej Polski najważniejsze to likwidacja senatu i partyjnych immunitetów, zmniejszenie o połowę liczby posłów oraz ochrona zapisu o małżeństwie, którego podstawą jest związek kobiety i mężczyzny. Pod tym ostatnim w ciemno podpisują się również posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

“-Jeśli część polityków kwestionuje np. że rodzina to jest związek kobiety i mężczyzny, no to być może, że w konstytucji trzeba to zaakcentować jeszcze mocniej, tak żeby było wszystkim wiadomo o co chodzi” – mówił przy okazji katowickich obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja Wojciech Szarama z PiS. To – w przeciwieństwie do polityków PiS – dla członków Ruchu Palikota już tak jasne nie jest. Podpisują się oni jednak, podobnie jak członkowie Platformy Obywatelskiej i Solidarnej Polski pod pomysłem likwidacji senatu i zmniejszenia liczby posłów. Do listy zmian dokładają konieczność wprowadzenia jednomandatowych okręgów w wyborach do sejmu. Jednak w przypadku polityków rządzącej partii pomysły te powracają najczęściej przy okazji kolejnych kampanii wyborczych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

“-Absencja przy wyborach parlamentarnych wynika z tego, że duża grupa obywateli zdaje sobie sprawę, iż ich głos nie ma właściwie żadnego właściwie jakiegoś sensu, to jest wybieranie między dżumą, a cholerą – nazywając rzecz po imieniu” – mówi Paweł Kukiz. Zmienić panującą rzeczywistość od 20 lat próbuje Ruch Obywatelski na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych właśnie. Tylko taki system ich zdaniem gwarantuje prawdziwie demokratyczne wybory, w których do parlamentu trafiają jedynie ci, którzy zdobędą największą liczbę głosów. Do listy koniecznych dołożyć należy także to, na co Polska zdecydowała się 9 lat temu przy wejściu do Unii Europejskiej. “-Dobrze się przygotować do wejścia do strefy euro, spełniać wszystkie warunki i czekać, być może nawet długo, nie decydować w tej chwili kiedy mamy wchodzić, natomiast sama konstytucja będzie musiała być zmieniona” mówił w piątek w Katowicach były premier i szef Europarlamentu, eurodeputowany Jerzy Buzek.

Niestety w Polsce to może być niezwykle trudne. Do jej zmiany potrzeba w sejmie większości 2/3 głosów, za musiałoby być 307 posłów. “-Napoleon Bonaparte powiedział, że w 20 minut można napisać dobrą konstytucję pod warunkiem, że robi to jeden człowiek, jeśli robi to trzech, to prawdopodobnie trzeba liczyć, że będzie to trwało nie 20 min, a 20 godzin, jeżeli tych osób będzie 20, no to będzie to trwało 2 lata a i tak nic sensownego z tego nie wyniknie” – komentuje politolog, Bogdan Pliszka. Tworzenie obowiązującej konstytucji trwało 8 lat i w zasadzie od samego początku jej funkcjonowania zakładano że szybko ulegnie zmianom…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button