KrajRegionWiadomość dnia

W końcu jesteśmy w czymś najlepsi. Turystyka poprzemysłowa bije rekordy popularności!

Za wschodnią granicą też mają kopalnie tylko trochę inne niż te na Śląsku. Bo kopalnie …bursztynu. “-Mamy na Ukrainie dwie kopalnie. Teraz w Zabrzu chcemy pokazać właśnie ten ukraiński świat bursztynu” – mówi Halina Simcha, Ukraiński Świat Bursztynu. Podczas Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej można jednak zobaczyć znacznie więcej. Kluczy do turystycznego sukcesu regionu jest wiele, ale na Śląsku postawiono na ten, który wydaje się otwierać najwięcej drzwi, czyli na zabytki industrialne i podziemne.

“-Ludzie szukają czegoś innego, więc schodzą pod ziemię, by tam poczuć adrenalinę. To jest trochę inna turystyka niż zwiedzanie takiego muzeum na powierzchni. I to jest właśnie fajne, że ludzie starają się szukać czegoś innego” – podkreśla Grzegorz Rudnicki z Zabytkowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Z roku na rok podziemnych tras turystycznych w naszym kraju przybywa – obecnie jest ich okołu 140. Jednym z potentatów tego rodzaju turystyki w regionie jest Zabytkowa Kopalnia Guido. “-Mamy bogaty program, różnorodny w zdarzenia pod ziemią. M.in. mapping 3D w ramach zwiedzania poziomu 320” – zachęca do odwiedzenia Guido Tomasz Masoń z Zabytkowej Kopalni “GUIDO” w Zabrzu. Jednym z miast, które historię przemysłową wydobywa na powierzchnię jest Zabrze.

“-Kopalnia Guido jest dziś bardzo rozpoznawalna, a to przecież nie wszystko co mamy do pokazania w Zabrzu jeżeli chodzi o szlak turystyki przemysłowej. W przyszłym roku oddajemy do użytku Sztolnię Dziedziczną i takich perełek jest naprawdę wiele” – mówi Małgorzata Mańka Szulik, prezydent Zabrza. Jest, ale wymagają one pieniędzy i zaangażowania nie tylko pasjonatów, ale też urzędników, którzy właśnie w ciemnościach podziemi dostrzegają szansę dla województwa. “-Jeśli chodzi o liczbę turystów, ona w tej chwili wzrasta, wydaje się że utrzymanie dotychczasowej promocji tych form promocji spowoduje, że ten bum będzie trwał długo” – uważa Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. W zeszłym roku kopalnie Giudo odwiedziło ok 100.000 turystów, w Industriadzie wzięło udział ponad 600.000osób.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button