RegionWiadomość dnia

Zagrożone 200 miejsc pracy. Zawiercie walczy o hutę. Akcja STOP LIKWIDACJI MIEJSC PRACY

Konferencja to prawdopodobnie pierwsze zwiastuny kampanii wyborczej… i prawie na pewno ostatnia szansa na ratowanie pracowników Huty Zawiercie przed zwolnieniami. Bo o likwidacji miejsc pracy mówi się tu już od roku. “-W zeszłym roku pan prezydent podjął się negocjacji między hutnikami a zarządem huty CMC i z tych negocjacji pana prezydenta to wyszło tylko tyle, że został zniesiony układ zbiorowy i pracowników teraz już nic nie broni” – uważa Jan Zamora, pełnomocnik referendalny w Zawierciu. Teraz bronić ich chce były minister sprawiedliwości. Z odsieczą do huty przybył na zaproszenie prezydenta Zawiercia. Jak mówi, już interweniował w Parlamencie Europejskim.

“-Jakie w tej sprawie dokładne informacje posiada Komisja Europejska, czy Komisja przewiduje jakieś fundusze, które są zaplanowane dla takich regionów w których jest strukturalne bezrobocie” – mówił dzisiaj na zorganizowanej w Zawierciu konferencji Zbigniew Ziobro. W powiecie zawierciańskim bezrobocie należy do najwyższych w województwie śląskim – jest niemal 20-procentowe. To jeden z powodów do zorganizowania referendum. Część mieszkańców chce odwołać prezydenta Ryszarda Macha. Jego przeciwnicy pojawili się też na konferencji prezesa Solidarnej Polski.

Prezydent miasta obiecuje, że w przypadku zwolnień grupowych przewidział plan awaryjny. “-Przygotowani jesteśmy z odpowiednim pakietem ze strony miejskiego ośrodka pomocy społecznej, ale to uważamy za ostateczność” – podkreśla Ryszard Mach, prezydent Zawiercia. To bardzo realna wizja, mówią związkowcy i porównują polskie hutnictwo do sytuacji tej branży w innych krajach europejskich. “-Jest najwyższa w Europie cena energii i gazu w Polsce. I to po prostu tracimy konkurencję i nie potrzeba wielkich zgód Unii” – argumentuje Danuta Nowicka z NSZZ Solidarność CMC Poland.

Tylko dobrej woli ze strony rządu, który mógłby obniżyć stawki za energię dla tak dużych i energochłonnych zakładów jak ten. By oddalić widmo zwolnień tak zrobiono we Francji i Belgii.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button