Pszczyna, Goczałkowice i Czechowice zalane! [ZDJĘCIA, WIDEO, LISTA UTRUDNIEŃ]
Ulewa zaskoczyła mieszkańców wielu gmin w powiatach pszczyńskim i bielsko-bialskim. Wody spadło tak dużo i tak szybko, że w Wilamowicach, Czechowicach–Dziedzicach a także w Bestwinie ogłoszono pogotowie powodziowe. Woda wdzierała się na posesje, zalewała domy, garaże, budynki gospodarskie, zakłady a także tory kolejowe i drogi.
Najgorzej sytuacja wygląda na trasie kolejowej wyglądała na trasie Katowice – Bielsko-Biała, gdzie woda zalała tory. Od wczesnopopołudniowych godzin we wtorek sytuacja zaczęła jednak wracać do normy, a ruch pociągów powoli jest przywracany. W Pszczynie woda zalała kompletnie tunel w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 933. Nie tylko tiry ale i osobówki muszą więc omijać na razie ulicę Bielską w Pszczynie. Kłopoty były także na DK-1 oraz na lokalnych drogach powiatu pszczyńskiego i bielskiego.
W Goczałkowicach-Zdroju wójt gminy wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono na terenie powiatu pszczyńskiego oraz w niektórych miejscowościach powiatu bielskiego – min. w Czechowicach–Dziedzicach, Bestwinie i Wilamowicach. W Goczałkowicach-Zdroju przez wodę trzeba było ewakuować 2 rodziny. 7 osób ewakuowano w bezpieczne miejsce.
Gminy dopiero zaczynają podliczać straty – a te z pewnością nie będą małe. Świadczyć o tym może choćby sama ilośc interwencji, jakie z powodu wody zalewającej posesje i domy musieli podejmować strażacy. W wyniku intensywnych opadów deszczu odnotowano ok. 800 interwencji PSP i OSP. Najwięcej w powiatach:
Powiat bielski: 142 interwencje, w których bierą udział 33 zastępy straży pożarnej i 170 strażaków.
Czechowice Dziedzice. W wyniku intensywnych opadów deszczu doszło do zalania torowiska na stacji kolejowej w Czechowicach Dziedzicach. Na miejscu działało 25 zastępów PSP, które wypompowują wodę z rozlewiska. PKP uruchomiło komunikację autobusową zastępczą na szlaku Bielsko – Pszczyna, Pszczyna – Bielsko oraz Czechowice – Oświęcim. W Czechowicach Dziedzicach podtapiana jest przepompownia ścieków, zalana piwnica basenu miejskiego, podtopiona miejska oczyszczalnia ścieków.
Powiat pszczyński: 254 interwencje, w których bierą udział 53 zastępy straży pożarnej i 220 strażaków. Z 6 budynków ewakuowano 20 osób, w tym 12 dzieci, ewakuowano również zwierzęta hodowlane.
Pszczyna: W wyniku gwałtownych opadów deszczu zostały zalane rejony ulic Staromiejskiej, Moniuszki, Chopina oraz bocznych. W wyniku przyboru wody zalanych zostało kilkadziesiąt posesji prywatnych oraz odcinki ww ulic. Ul. Bielska, DW 933 – droga nieprzejezdna, zalany przejazd pod linią kolejową Katowice – Bielsko Biała, zalane zostało przejście podziemne;
Na terenie Zakładów “Elwo” nastąpiło zalanie pomieszczeń produkcyjnych i administracyjnych. Osiedle Kolonia Jasna, Sznelowiec, Cieszyńska – kilkadziesiąt zalanych budynków jednorodzinnych. Budynki zabezpieczano workami z piaskiem, udrażniano przepusty, a po obniżeniu poziomu wody w ciekach sukcesywnie odpompowywano wodę z piwnic i rozlewisk przy posesjach. Ul. Górnośląska – rozlewisko w okolicach Zakładu „Rafako” oraz „Greń” zagrażające obiektom produkcyjnym i administracyjnym. Działania polegały na zabezpieczaniu obiektów oraz wypompowaniu rozlewiska.
Goczałkowice Zdrój: W wyniku gwałtownych opadów deszczu zostały zalane tereny w obrębie ulic: Główna, Szkolna, Uzdrowiskowa, Bór 1. Zalanych zostało kilkadziesiąt posesji prywatnych, odcinki dróg powiatowych i gminnych, części podziemne Zespołu Sanatoryjno-Szpitalnego Rehabilitacji Narządu Ruchu “Gwarek”, Wojewódzkiego Ośrodka Reumatologiczno Rehabilitacyjnego oraz obiekty usługowe i produkcyjne. Po wzroście poziomu Wisły zamknięto śluzę pomiędzy stawem Rontok a Wisłą w celu niedopuszczenia do tzw. “cofki”. W celu umożliwienia odpływu wody z zalanych terenów miejscowości rozpoczęto przepompowywanie wody ze stawu Rontok do Wisły. Nieprzejezdna jest ul. Stawowa, podtopione zostały okoliczne posesje. Wójt gminy Goczałkowice zawiesił lekcje w Szkole Podstawowej i Gimnazjum.
Gmina Miedźna: Nieprzejezdna ulica Wiejska (rozlewisko pomiędzy Miedźną a Frydkiem). Zalane zostały piwnice Przedszkola Publicznego w Miedźnej oraz obiekty handlowe i usługowe. Zalanych zostało kilkadziesiąt piwnic w budynkach mieszkalnych.
Gmina Suszec: Kilkanaście podtopionych budynków mieszkalnych w miejscowościach Kobielice i Radostowice.
Gmina Pawłowice: Nieprzejezdna ulica Wyzwolenia w Pawłowicach – działania zmierzające do likwidacji rozlewiska
Jak informuje w swoim raporcie Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego, w ciągu minionej doby po obfitych deszczach wzrosły stany wód Małej Wisły, Przemszy i Soły, lokalnie zostały przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze. Na Odrze notowano stabilizację poziomu wody. Na dopływach Odry notowano wzrosty na Kłodnicy, Małej Panwi i Olzie. W zlewni Warty i Liswarty notowano stabilizację poziomu wody w obecnych strefach.