Pionierska operacja na Śląsku. W Żorach wszczepiono szytą na miarę endoprotezę
To pierwszy tego typu zabieg na południu Polski, w którym zostanie wykorzystana innowacyjna technologia Visionaire, stosowana już w klinikach w Niemczech i USA. Pozwala ona na stworzenie, dzięki diagnostyce obrazowej i konsultacjom z inżynierami w Memphis w USA, idealnie dopasowanego implantu stawu kolanowego. Pionierska technologia skraca czas zabiegu operacyjnego i wydłuża żywotność protezy nawet do 30 lat. Operację przeprowadzili dr n. med Juliusz Dec i lek. med Mariusz Smolik. pod moderacją prof. Carstena O. Tibesku – niemieckiego chirurga, pioniera tego typu zabiegów.
Zabieg, jaki dzisiaj (28.06) przeprowadzono w Żorach to dobra wiadomość dla blisko 9 milionów Polaków, cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów. Pacjentom wszczepiane są idealnie dopasowane do ich anatomii endoprotezy, w całości zaprojektowane dzięki technologii Visionaire. Dla chirurgów i pacjentów jest to rozwiązanie przełomowe.”-Technologia ta jest przede wszystkim mało inwazyjna i oszczędzająca tkanki. Czas zabiegu skrócony jest do absolutnego minimum, co wiąże się z kolei z mniejszą utratą krwi i większym komfortem oraz bezpieczeństwem pacjenta. Redukuje się także ryzyko powikłań. Co ważne – Visionaire pozwala perfekcyjnie dopasować protezę pod pacjenta, jeszcze przed operacją. Lepsze jej dopasowanie, a także wykonanie z ceramiki w technologii VERILAST wydłuża żywotność implantu stawu kolanowego nawet do 30 lat” – wylicza dr Dec.
W praktyce dla pacjenta oznacza to szybszy powrót do zdrowia. Możliwy jest on m.in. dzięki zastosowaniu specjalnego około operacyjnego protokołu przeciwbólowego stworzonego przez specjalistów z Żor. Pozwala on na rozpoczęcie rehabilitacji nawet 1 dzień po operacji i powrót do domu po 3-4 dniach od wszczepienia endoprotezy. Wcześniejsza jest także tzw. pionizacja pacjenta. Już w tym samym dniu, w którym wykonana została operacja wstaje on z łóżka i robi pierwsze kroki.