KrajRegionWiadomość dnia

O to się biją śląscy studenci: Ranking najlepszych kierunków na studia 2013/14 w woj.śląskim

Rynek usług medycznych jest w stanie wessać praktycznie każdą liczbę dentystów. Co roku ten kierunek na Śląskim Uniwersytecie Medycznym przeżywa prawdziwe oblężenie. W tym roku, na jedno miejsce jest …23 chętnych. “-Trudno jest się dostać, znam osoby, które od kilku lat próbują i dalej się nie udaje. Ale to kwestia teraz szczęścia” – mówi Martyna Cop, studentka IV roku, Śląski Uniwersytet Medyczny. Zarówno szczęście jak i wiedzę miał Krzysztof Świącik, który zaliczył już końcowe egzaminy na studiach. Jak mówi, dentystą chciał być od zawsze i potencjalnych studentów zachęca, bo jest się o co bić: “-Od zawsze zawód lekarz był zawodem cenionym, bo jednak troszeczkę tej nauki jest i wiedzę trzeba mieć, dużą wiedzę. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to myślę, że też nie jest najgorzej.”
 
Najgorzej nie jest też z zainteresowaniem innymi kierunkami. W tym roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia, przygotowano blisko dwa tysiące miejsc. Chętnych jest ponad sześć razy tyle. Otwarto też nowy kierunek. “-Asystent osoby w podeszłym wieku, to jest ciekawa propozycja dla kandydatów, w czasie studiów dowiedzą się jak zapobiegać chorobom wieku podeszłego, jak zadbać o zdrowie osób starszych” – mówi  Agata Kalafarska, rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Śląskiego. Kilkanaście tysięcy osób chce też studiować na Uniwersytecie Śląskim. Zresztą tutaj, jest tak co roku.

“-Kandydatów można powiedzieć, mamy dokładnie tyle samo, natomiast teraz jest ten etap, gdy maturzyści znają wyniki. Od dziś w internecie pojawiają się listy przyjętych na studia i jest czas gdy maturzyści mogą się wpisywać na swoje wymarzone kierunki” – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego. Hitem – oprócz tradycyjnie obleganej reżyserii – jest filologia angielska połączona z językiem chińskim. Tutaj na jedno miejsce jest ponad dwanaście osób. “-Kontakty pomiędzy Polską a Chinami się zacieśniają, współpraca czy to gospodarcza, czy kulturowa, wymaga od Polaków coraz większej znajomości języka chińskiego” – uważa Krzysztof Wasilewski, tłumacz języka chińskiego.

O studentów walczą też uczelnie prywatne. Niektóre z nich żeby przyciągnąć chętnych, nawet przeformatowują istniejące już kierunki. “-Kierunek kulturoznawstwo, który został przeformatowany w kierunku praktyki i mamy nową specjalność tworzenie imprez kulturalnych. A reklama i PR, zostały zdecydowanie upraktycznione” – mówi dr Wojciech Śmieja, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Jedne uczelnie stawiają na reformę kierunków, a inne, jak Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, na ich różnorodność. “-Mamy kierunki techniczne i artystyczne, czego inne uczelnie nie prowadzą. A dochodzą do tego kierunki mediów i aktorstwa” – mówi prof. Andrzej Grzybowski z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Z roku na rok potencjalni studenci mają coraz większy wybór kierunków i uczelni. I jak co roku, batalia o nich, będzie toczyła się do września.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button