RegionWiadomość dnia

Afera w służbie zdrowia! Lekarze biorą podwójnie: od NFZ i pacjenta. Możesz to sprawdzić

Pacjenci, którzy pierwszy raz widzą listę udzielonych im świadczeń, mają wątpliwości co do tego, czy faktycznie je otrzymali. Już po miesiącu pracy Zintegrowanej Informacji Pacjenta wykrywane są pierwsze nieprawidłowości. Główne zarzuty dotyczą przypadków, gdy NFZ płacił za usługę, za którą prywatnie zapłacił też pacjent. – Mamy możliwość wykonania usługi w ramach NFZ albo łączonej – mówi Włodzimierz Naniłowicz, odbiera skargi pacjentów. Najwięcej wątpliwości budzą gabinety stomatologiczne, gdzie część usług jest refundowana, a część nie. Łatwo więc wprowadzić pacjenta w błąd.

Budżet Funduszu na ten rok to 64,5 mld zł. Nieoficjalnie szacuje się, że nawet 10% tej kwoty jest wydawana “niesłusznie”.

Do tej pory w województwie śląskim w systemie zarejestrowało się tylko 14 tysięcy osób. Chociaż to jeden z najlepszych wyników w kraju, to bardzo mało uprawnionych sprawdza, na co i czy prawidłowo zostały wydane ich składki.

System kontroli dwanaście lat temu na Śląsku próbował wprowadzić ówczesny szef Śląskiej Kasy Chorych Andrzej Sośnierz. Chociaż system sprawdził się w wykrywaniu nieprawidłowości, działał tylko kilka miesięcy. – Przez te 12 lat wielokrotnie sfinansowano niepotrzebnie leczenie. Gdyby policzyć, ile pieniędzy w skali ogólnopolskiej na takie zdarzenia poszły, to byłyby to ogromne pieniądze – podkreśla Andrzej Sośnierz, były szef Śląskiej Kasy Chorych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Anna Zadora ze Śląskiej Izby Lekarskiej w swoich ocenach jest jednak ostrożna. Już raz NFZ chciał ukarać lekarzy, wypisujących recepty dla pacjentów, którzy w tym samym czasie przebywali w szpitalu. Sprawa jednak bardzo szybko się wyjaśniła.

Punkty, w których pacjenci mogą zarejestrować się i sprawdzić, za jakie usługi NFZ zapłacił, znajdują się w całej Polsce. Jak mówi rzecznik śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wszystkie sygnały o nieprawidłowościach zostaną sprawdzone. – Jeżeli się okaże, że świadczeniodawca zawinił, to oczywiście NFZ będzie mógł odzyskać np. pieniądze, które zostały niesłusznie wypłacone – wyjaśnia Marek Kopczacki, rzecznik prasowy NFZ. Najpierw trzeba będzie jednak zbadać i udowodnić, że wizyta i płatność miała miejsce.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button