KrajRegionWiadomość dnia

Wydatki i zwolnienia nauczycieli, czyli zbliża się nowy rok szkolny

Paulina Schnabel do szkoły pójdzie po raz pierwszy. Dlatego szkoła kojarzy się jej ze wszystkim… poza wydatkami. – Uczysz się i potem poznajesz literki i nowe koleżanki. Koszt wyprawki dla jednego dziecka to w tym roku około tysiąca złotych. Dlatego 600 tornistrów na rzecz tych najbardziej potrzebujących przygotował Śląski Caritas. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat udało się im wyposażyć 37 tysięcy dzieci. W tym roku akcję wsparły też wydawnictwa przekazując bezpłatnie ponad 9 tysięcy podręczników. – Nie tylko ważne jest rozdać 600 plecaków, ale naprawdę by one znalazły właściwego adresata, dlatego bardzo prosimy o pomoc księży proboszczów, wikarych, katechetów. Osoby, które bezpośrednio mają kontakt z tymi osobami – podkreśla ks. Tomasz Nowak, Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Na pierwszy dzwonek z niepokojem czekają nie tylko rodzice. Początek nowego roku szkolnego dla wielu nauczycieli wyjątkowo nie będzie oznaczał powrotu do pracy. Prawie 7 tysięcy z nich może ją stracić. – Po zakończeniu naboru może się okazać, że to zostanie wycofane, bądź ten nauczyciel zostanie zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, ale jednak to zatrudnienie zachowa. Także prawdziwe dane z tego roku będą dopiero w połowie września – tłumaczy Grażyna Hołyś-Warmuz, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na przekwalifikowanie tych, których miejsc pracy nie da się obronić, Ministerstwo Edukacji planuje przeznaczyć w najbliższym czasie sto milionów złotych. – W samym systemie edukacji niż dotyka najbardziej szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, natomiast miejsca pracy są tworzone w szkołach zawodowych czy w przedszkolach – opowiada Krystyna Szumilas, Minister Edukacji.

Rewolucji od września nie trzeba spodziewać się za to w egzaminach. Spokojni mogą być też rodzice 6-latków. Te nadal mogą, ale nie muszą trafić do szkół. Zmiany dotkną za to tylko liceów profilowanych i techników uzupełniających, dla których to już ostatni rok funkcjonowania. – Ci uczniowie, którzy są w trzecich klasach tych liceów profilowanych kończą te szkoły, jeżeli są tacy uczniowie, którzy ich nie zakończą to w tedy będą mieli możliwość kontynuowania nauki w liceum dla dorosłych. Jest to związane ze zmianami w szkolnictwie zawodowym, które tak jak mówiłam od dłuższego czasu są stopniowo wprowadzane – informuje Anna Wietrzyk, Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Wrzesień nie tylko dla pierwszoklasistów oznaczać więc będzie zderzenie z nowymi realiami. Dla nauczycieli to raczej zderzenie z brutalną rzeczywistością.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button