Ruszył Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach [Zdjęcia] Prezydent Bronisław Komorowski ogłasza Zieloną Księgę
W jednym szeregu biznes i polityka w walce z kryzysem. W momencie, gdy piętnaście lat temu Sebastian Paszek w małym garażu budował swój pierwszy kolektor słoneczny, nawet nie marzył o takim finale. Dziś jego firma to słoneczne imperium: “-Pamiętam, gdy miałem problem z nadaniem numeru NIP, gdyż nie było czegoś takiego jak produkcja kolektorów słonecznych. Po przez każdy rok przecieramy po prostu ścieżki.” Obecnie takie firmy to podstawa nie tylko polskiej, ale również wspólnotowej gospodarki. Małe i średnie przedsiębiorstwa przez ostatnich 10 lat dały aż 85% nowych miejsc pracy. “-Potrzeba dzisiaj w czasie kryzysu postawić na małe i średnie firmy, tym bardziej że większość z nich to firmy poniżej 10 osób i opierają się na działalności rodzinnej, a więc to dodatkowo jest pewien atut jeśli chodzi o zdynamizowanie rynku i zdynamizowanie społeczeństwa obywatelskiego” – mówił dzisiaj w Katowicach były premier i były szef Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.
ZDJĘCIA: Ruszył Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach
Tak jak w przypadku salonu muzycznego Romana Anderskiego. Tu pasja do akordeonu przerodziła się w rodzinny biznes. Interes idzie jak z nut nie tylko dzięki pomysłowości właściciela, ale również unijnemu wsparciu. Po przedarciu się przez morze dokumentów i urzędowych zawiłości w końcu udało się zrealizować marzenia. “-Na pewno był duży szok, natomiast udało mi się powiedziałbym współpracować z ludźmi, którzy mi troszeczkę pomogli. Nie ukrywam, że większość praktycznie tego wniosku robiłem sam i w rozliczeniach też brałem czynny udział. Nie było to proste” – mówi Roman Anderski, właściciel salonu muzycznego. Niestety – prosto nie jest tylko na etapie zakładania biznesu, ale również w momencie wejścia na rynek, nie tylko krajowy, ale przede wszystkim unijny. Tu potrzebne są nie tylko żelazne nerwy. “-Potrzebny jest im kapitał, przyjazny system podatkowy. Potrzebna jest im w naszym kraju dobra infrastruktura, gospodarka nie będzie rozwijała się w kraju, w którym nie ma kolei i sieci dobrych autostrad” – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
Do tego ograniczenie biurokracji, wprowadzenie przyjaznego systemu gospodarowania odpadami, czy obniżenie kosztów produkcji. To tylko niektóre zagadnienia, o których od dziś dyskutować będą w Katowicach uczestnicy trzeciego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. “-Czujemy, że potrzebne są reformy, konieczne do przeprowadzenia w celu wzmocnienia i stabilizacji warunków działania mikro i małych, średnich przedsiębiorstw, nadania nowej jakości ładowi gospodarczego w naszym kraju” – podkreśla Bronisław Komorowski, prezydent RP. Służyć temu ma między innymi prezydencka Zielona Księga. Ma ona wskazywać kierunki zmian w polskim prawie. Zdaniem Komorowskiego stabilne prawo to fundament ładu gospodarczego. “-Na początku roku i tutaj współpracuję z obozem pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, chcę przedłożyć do debaty nową całościową ordynację podatkową, pisaną z punktu widzenia gospodarki i przedsiębiorców, a nie z punktu widzenia aparatu skarbowego” – mówi Janusz Piechociński, wicepremier.
To na razie obietnice, w które z perspektywy ostatnich 20 lat trudno uwierzyć, bo do tej pory receptą na sukces nie był sprzyjający klimat gospodarczy, a raczej upór. Gdyby w parze z uporem i pomysłowością pojawiło się coś więcej niż polityczno-gopodarcze deklaracje, to kryzys drugi rok z rzędu nie byłby w Katowicach głównym tematem rozmów.