RegionWiadomość dnia

Rewolucja w transporcie. Lotnisko w Pyrzowicach i Euroterminal w Sławkowie łączą siły

Budowa trwa tu nieprzerwanie, a jest co robić jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Gdy jednak ponad trzykilometrowy pas zostanie ukończony, lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach, będzie praktycznie bezkonkurencyjne w kraju, jeśli chodzi o strefę cargo. Jesteśmy tutaj na południu, w regionie uprzemysłowionym. Tutaj, gdzie styka się kilka dróg północ-południe, wschód-zachód, więc jest to dobre miejsce żeby to wykorzystać i jeszcze bardziej to rozbudować oraz wzmocnić tę pozycję – mówi Ewa Strzelecka, GTL LOT. By najwięksi klienci przewożący towary wybierali Śląsk przedstawiciele lotniska podpisali porozumienie z władzami Euroterminala w Sławkowie. Korzyści mają być obopólne. – Posiadamy wszystko, co jest potrzebne do tego, aby z naszego okręgu stworzyć potężny, dobrze funkcjonujący węzeł logistyczny zarówno w transporcie pasażerskim, jak i w transporcie cargo. Posiadamy lotniska i posiadamy drogi – oznajmia Rafał Klabun, prezes Euroterminala w Sławkowie

Po gruntownej przebudowie lotnisko będzie mogło przyjmować największe samoloty, wzrośnie też liczba ton, które można będzie przeładować w terminalach. Za kilka dni zostanie też rozstrzygnięty przetarg na nową, większą bazę cargo. – Będziemy znali oferty na terminal przelotowy. Przed nami jeszcze ceny na dwie płyty do odladzania  i cargo, i praktycznie rozpoczynamy budować w marcu. Tak myślę, że marzec, początek wiosny – podkreśla Bartosz Bednarczyk, dyr. ds. inwestycji GTL.

Władze Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego nie mają wątpliwości, że porumienienie ze Sławkowem jest niezbędne, by móc się nadal rozwijać. – W Europie Zachodniej mamy wiele różnych tego typu projektów, np. Walonia, czy Liege. Dzisiaj nic nie działa w transporcie samodzielnie, mówię nic o infrastrukturze. Te transporty się wspierają wzajemnie – zaznacza Artur Tomasik, prezes GTL.

Docelowo dzięki Euroterminalowi i lotnisku, ładunki ze Śląska mają trafiać swobodnie do każdego miejsca na świecie. Tyle teorii. Na praktykę przyjdzie czas, za dwa lata.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button