Światowy Dzień Ziemi

Różne inicjatywy wiązane z obchodami Dnia Ziemi miały miejsce w każdej szkole w regionie. Nasz reporter przyglądal się takim poczynaniom w Dąbrowie Górniczej. Blisko 80 tysięcy worków foliowych – trudno degradowalnych odpadów – zebrali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych. Foliowy wąż, po rozłożeniu, liczy sobie 10 kilometrów.
Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych – po raz pierwszy obchodzono go tam 22 kwietnia 1970 r. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r. Każdego roku wybierane jest inne hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi, związane z problemami ekologicznymi.
Wypromował je Gaylord Nelson – amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Dzięki niemu obchody pierwszego święta przyjęły postać zbiorowego wystąpienia Amerykanów przeciwko postępującej degradacji środowiska przyrodniczego. Uroczystościom towarzyszył niespotykany wcześniej entuzjazm. W ulicznych paradach wzięło udział 20 mln osób. Dziesięć tysięcy szkół, dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesiły w tym dniu swoją działalność.
Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber podkreśla, że w Polsce wciąż za mało robi się dla ekologii. Za przykład podaje przygotowania do organizacji EURO 2012. Jak mówi słyszy debaty na temat terminów, logistyki itd. Nie słyszał natomiast, aby ktoś zwrócił uwagę na aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia. Prezes dodaje, że słuchając debaty publicznej na temat organizacji następnej olimpiady w Londynie jednym z głównych omawianych tematów jest wątek związany z ochroną środowiska. Dyrektor Muzeum Ziemi w Warszawie Krzysztof Jakubowski podkreśla, że podstawą do umiejętnego troszczenia się o naszą planetę jest przede wszystkim wiedza na jej temat. Wtedy będziemy mogli uniknąć na przykład niektórych powodzi, osuwisk czy deficytów wody w niektórych regionach. Powodów do promocji dbałości o środowisko jest więcej.
Dzień Ziemi obchodzony jest w okresie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej oraz w czasie równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Oba te dni wyróżniają się tym, że na całej planecie ludzi dzień trwa tyle samo co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej wszyscy przedstawiciele homo sapiens, dzielą między siebie tą samą planetę, która według organizatorów Dnia Ziemi jest naszym wspólnym dobrem. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto w 1970 r. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant.