Za coupe czy roadstera VAT nie odliczymy. Prawda czy fałsz? Zmiany w odliczaniu podatku VAT za zakup samochodu
Nieco już zapomniana, niebawem ponownie może stać się jednym z najpopularniejszych elementów dodatkowego wyposażenia wielu polskich aut. Chętnych do patrzenia na świat przez kraty jak się okazuje wciąż nie brakuje. -Trzeba się liczyć z pewnymi obostrzeniami, ale myślę, że możliwość odliczenia pełnego podatku VAT z samochodu i odliczenia także z paliwa spowoduje, że ten ruch w salonach będzie większy – mówi Arkadiusz Pietryka, Japan Motors Chorzów. Dzięki niej już od stycznia prowadzący działalność gospodarczą będą mogli po zakupie auta ponownie odliczyć 100% podatku VAT. -Przyznam szczerze, że branża motoryzacyjna dopiero nad tym pracuje, nad przygotowaniem tych ofert, nad ofertami dla wybranych modeli. Nie mamy jeszcze sprecyzowanych informacji jak będzie wyglądała kwestia montażu – mówi Arkadiusz Pietryka z Japan Motors Chorzów.
CZYTAJ TAKŻE: Wiemy jak zaoszczędzić kupując nowy samochód!
Precyzyjnie określone tym razem będą za to warunki, jakie samochód będzie musiał spełnić by z osobowego stać się ciężarowym. Podstawowe kryterium to możliwość załadowania towaru przez klapę, tylne, bądź boczne drzwi. Ściśle zostały też określone wymiary samego bagażnika jak i otworu przez który właściciel “ciężarówki” mógłby ją załadować. Wszystko to, jak tłumaczą specjaliści, by tym razem uniknąć na drogach takich nieco nietypowych dostawczaków. –Wtedy to był mały paradoks, gdzie można było zobaczyć na przykład kabriolet za milion złotych z kratką, która no w zasadzie niczego nie odgradzała, ale w świetle przepisów było to legalne – mówi Bartłomiej Mijal, dziennikarz motopatrol.pl. Tym razem, by rozwiązanie było legalne solidna musi też być sama kratka. Nad prawidłowym rozumieniem prawa z właściwą dla siebie skrupulatnością czuwać będą urzędnicy izby skarbowej.
-Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą z tej możliwości skorzystać do tego, żeby uważnie przeczytali przepisy ustawy, to po pierwsze, te które wejdą od pierwszego stycznia. Po drugie porozmawiali o tym ze swoim księgowym, swoim doradcą podatkowym – przekonuje Michał Kasprzak, Izba Skarbowa w Katowicach. Z przemyśleniami nad opłacalnością tego rozwiązania trzeba się jednak spieszyć, bo już niebawem nowa ustawa może zostać znowelizowana. A to dlatego, że Unia Europejska dała polskiemu rządowi możliwość zmniejszenia limitu odliczenia VAT-u ze 100 do 50 procent. -Kiedy ta druga zmiana nastąpi do końca nie wiemy. Można przypuszczać, że pierwszy kwartał będzie kwartałem okresu przejściowego, natomiast nowe przepisy pojawią się mniej więcej w kwietniu przyszłego roku – mówi Wojciech Drzewiecki, SAMAR Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego. W przypadku takich aut dobre i 50%. Rząd liczy, że dzięki nowym przepisom nie tylko zwiększy się ruch w salonach, ale przede wszystkim z polskich dróg znikną między innymi “Bankowozy Typu C”, czy wyspecjalizowane auta pomocy drogowej.