RegionWiadomość dnia

13 inwestycji kolejowych ma odmienić transport w województwie śląskim. Ruszyły konsultacje programu Kolej+

13 kolejowych inwestycji ma odmienić transport w metropolii. Taki jest zamysł projektów, o których realizację walczą samorządy. Aktualnie trwają konsultacje społeczne dotyczące powstania nowych przystanków i modernizacji lub odbudowy linii kolejowych w ramach rządowego programu Kolej +. Niektóre z nich – tak jak tu, w Mikołowie – wyglądają kiepsko. Poza tym jest to linia jednotorowa.

 

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

– Przede wszystkim, aby mieszkańcy chcieli się przesiąść to musi być częstotliwość jazdy tych pociągów. Takim moim marzeniem – i myślę, że mieszkańców również – byłoby, że przychodzimy na przystanek autobusowy lub do centrum przesiadkowego i ja nie muszę patrzeć na rozkład jazdy, bo wiem, że w ciągu 10 minut autobus lub pociąg przyjedzie – mówi Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Od Katowic, przez Mikołów aż do Orzesza nie ma wystarczającej przepustowości. Są jednak miejsca, które od lat są kolejowo wykluczone. Należą do nich Pyskowice. W Katowicach towarową linią nr 142 mogłyby pojechać pociągi pasażerskie. Obecne konsultacje to spełnienie warunków, aby gminy metropolii o dofinansowanie mogły się starać. Resztę gwarantuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

-Mamy już zagwarantowane środki na ten cel. Mamy też zagwarantowane środki na pracę przewozową, która będzie realizowana po wybudowaniu tych przystanków czy dodatkowych elementów infrastruktury liniowej – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

13 kolejowych inwestycji ma odmienić transport w metropolii. Taki jest zamysł projektów, o których realizację walczą samorządy. Aktualnie trwają konsultacje
13 kolejowych inwestycji ma odmienić transport w metropolii. Taki jest zamysł projektów, o których realizację walczą samorządy. Aktualnie trwają konsultacje

Wszystkich tych dotyczących kolei w metropolii nie uda się zrealizować, b pula środków na całą Polskę to 6 mld zł, a projekty GZM-u opiewają na kwotę ponad 1,5 mld złotych. Gminy mają już niewiele czasu na dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów.

-Projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej i kwalifikacja. Prace te potrwają do lutego 2022 roku. W kolejnym etapie będą podpisywane umowy na realizację projektów z jednostkami samorządu terytorialnego – mówi Karol Jakubowski, PKP Polskie Linie Kolejowe.

 

Sam harmonogram realizacji inwestycji będzie uzależniony od tego rankingu. Wyłonione projekty kolejowe mają zostać zrealizowane do 2027 roku. Konsultacje w sprawie programu Kolej + potrwają do 26 września.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Konferencja prasowa ministra zdrowia: Rośnie liczba zakażeń covid-19. Co z obostrzeniami?

Coraz mniej czasu na wzięcie udziału w Spisie Powszechnym

Tragiczny wypadek na DK44 w Mikołowie. Policja szuka świadków

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button