Świat

17 października – Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Problemem ubóstwa dotkniętych jest ok. 1,4 mld ludzi. Obchody 17 października mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa we wszystkich krajach, a w szczególności w krajach rozwijających się.

Według tegorocznego przesłania ONZ, na problem ubóstwa należy zwrócić uwagę głównie ze względu na światowy kryzys ekonomiczny. – W dobie światowych kryzysów nasza uwaga powinna koncentrować się szczególnie na najbiedniejszych i pozbawionych opieki. Zdajemy sobie sprawę, że w czasach recesji w pierwszej kolejności i najbardziej cierpią biedni – podkreśla ONZ w swym przesłaniu.

Według szacunków ONZ, w tym roku kryzys pozbawił pracy co najmniej 50 mln ludzi. – Przypuszcza się, że w 2009 roku 100 milionów ludzi znajdzie się poniżej granicy ubóstwa. Zmiany klimatu jeszcze pogłębiają ten problem – zwraca uwagę Organizacja.

Temat przewodni tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem to “Dzieci i rodziny przemawiają przeciwko ubóstwu”. Jest to nawiązanie do 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Według ONZ inwestowanie w dzieci i ochrona ich praw jest jedną z najbardziej niezawodnych dróg do wyeliminowania ubóstwa. Miliony dzieci są pozbawione dostępu do edukacji, większe jest też ryzyko, że porzucą szkołę.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Nadszedł czas, by usłyszeć wezwania cierpiących ludzi i zapewnić, by świat wywiązał się ze swoich zobowiązań. Konkretne działania i prawidłowe inwestycje pozwolą czerpać z osiągnięć, wypełnić zobowiązania i zapewnić każdemu mężczyźnie, kobiecie i dziecku możliwość wykorzystania swojego potencjału – napisał Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon.

W roku 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 17 października Światowym Dniem Walki z Ubóstwem, dziś zwalczanie ubóstwa jest obowiązkiem rządów wielu krajów, wynikającym ze złożonych obietnic, m.in. w ramach realizacji Milenijnych Celów Rozwoju (MCR). MCR to zobowiązania społeczności międzynarodowej mające na celu poprawę jakości życia ludności świata, przyjęte przez przywódców 189 państw (w tym Polski) na szczycie ONZ w 2000 roku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button