RegionWiadomość dnia

29. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek

Rodziny zabitych górników wciąż modląc się ufają, że ta śmierć nie była daremna – powiedział ks. Stanisław Puchała – kapelan Śląsko-Dąbrowskiej “Solidarności” podczas mszy świętej w 29. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Jak dodał Puchała wprowadzony na terenie całego kraju stan wojenny uderzył w żywioną nadzieję budowania solidarnego i obywatelskiego Państwa. Duchowni przypomnieli, że dzisiejsze obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar tamtych wydarzeń, oraz tych co zginęli dla ojczyzny.

W uroczystościach uczestniczył również Bronisław Komorowski. Komorowski oddał hołd ofiarom represji okresu komunistycznego. To im zawdzięczamy wolność – powiedział prezydent podczas uroczystości w 29 rocznicę pacyfikacji kopalni “Wujek” w Katowicach.

Komorowski powiedział, że jako prezydent niepodległej Rzeczpospolitej i człowiek “Solidarności” chyli czoło przez poległymi górnikami, którzy byli członkami “Solidarności” i ludźmi ciężkiej pracy. Podkreślił, że teraz Polacy dążą do jedności, ale też do podtrzymania pamięci o ofiarach prześladowań która pokazuje, do czego jest zdolna niedemokratyczna władza.

Prezydent Komorowski powiedział, że wielką porażką demokratycznej Polski jest fakt, że tak długo ciągną się procesy osób odpowiedzialnych za komunistyczne zbrodnie. Dodał, że gdy zostaną wydane wyroki w tych sprawach, to łatwiej będzie o wybaczenie i pojednanie. Prezydent podkreślił, że nikt nie powinien powstrzymywać i hamować wymiaru sprawiedliwości, który rozpatruje te sprawy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zdaniem profesora Ryszarda Kaczmarka, historyka z Uniwersytetu Śląskiego, wydarzenia z 16 grudnia 1981 roku były zapowiedzią upadku ówczesnego systemu. Kaczmarek podkreśla, że władza, strzelając wtedy do własnych obywateli pokazała, że nie ma żadnej legitymacji do rządzenia krajem. Pacyfikacja kopalni Wujek była demonstracją siły i ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy chcieli zmian. Tamte wydarzenia miały pokazać determinację władzy – dodaje prof. Kaczmarek.

“Gdy padły strzały. Pacyfikacja śląskich zakładów przemysłowych w grudniu 1981 roku” – pod takim hasłem z kolei katowicki IPN zorganizował sesję edukacyjną dla młodzieży w 29 rocznicę pacyfikacji kopalni “Wujek”. Jak podkreśla Andrzej Sznajder z biura edukacji IPN-u, wiedza społeczeństwa na temat tamtych wydarzeń jest dramatycznie niska.

W jego opinii tego stanu rzeczy należy upatrywać w braku przekazu rodzinnego i szkolnego. Andrzej Sznajder podkreślił, że obecny program nauczania nie umożliwia wyczerpującego przekazu wiedzy historycznej.

Sama młodzież, która przyszła na spotkanie, przyznała, że nie ma wiedzy o tym, co zdarzyło się 29 lat temu w Kopalni “Wujek”. W ramach spotkania w katowickim IPN-ie przybliżona została historia wprowadzenia stanu wojennego i wydarzenia z “Wujka”. Był też pokaz filmu dokumentalnego “Życie z bliznami” i prezentacja nowej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button