38. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego [WIDEO]
Dziś odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Katowickich. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej. Później przed krzyżem przy Hucie Katowice zostały złożone kwiaty.
– Tutaj, w Hucie Katowice, Związkowa Komisja Robotnicza Huty Katowice podpisała porozumienie bez którego nie byłoby Solidarności. To porozumienie spowodowało, że mogliśmy zarejestrować w całym kraju Niezależny Samorządny Związek Zawodowy – mówi Dominik Kolorz, NSZZ Solidarność.
– Jeszcze trzeba podkreślić, że tutaj, w Hucie Katowice przecież po Porozumieniu Jastrzębskim, gdy te trzy porozumienia zostały podpisane, hutnicy z Huty Katowice mogli się skupić na postulatach dla własnej branży. Oni mieli swój związek zawodowy już wywalczony tym strajkiem, a mimo to upomnieli się o prawa dla wszystkich w Polsce – mówi Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
ZOBACZCIE Silesia Flesz [10.09.2018]
Podczas dzisiejszej uroczystości został także posadzony Dąb Wolności, który wcześniej został pobłogosławiony przez papieża Franciszka.
– Dzisiaj można mówić o tych wszystkich porozumieniach sierpniowych jako o polskich porozumieniach. Bo to była walka o polskie wartości, o godność pracy, o godność człowieka i wydaje mi się, że już dzisiaj nie należałoby tego nawet tak rozgraniczać, tylko mówmy o polskich porozumieniach, o tym, że ci ludzie naprawdę ryzykowali bardzo wiele – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Dzięki Porozumieniom Katowickim strona rządowa gwarantowała między innymi dostęp do mediów, zwolnienie z obowiązku pracy osób pełniących funkcje związkowe oraz uczestnictwo strony związkowej w pracach nad nowymi ustawami.
(Paweł Jędrusik)