4 czerwca szykują się spore utrudnienia w ruchu

W związku z przypadającą w najbliższy czwartek 4 czerwca 2009 r 20. rocznicą Wolnych Wyborów Parlamentarnych na terenie Katowic planowane są imprezy (zgromadzenia), mogące spowodować poważne utrudnienia w ruchu drogowym – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
-
w godz. 15.00 – 19.00 wyłączenie z ruchu ul. Korfantego po stronie wschodniej (od strony Pomnika Powstańców Śląskich) w kierunku Ronda i Rynku
-
w godz. 15.00 – 19.00 wyłączenie z ruchu Rynku, Św. Jana, ul.Jana Kochanowskiego, ul. Jagiellońskiej do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
-
w godz. 9.30 – 22.00 całkowite zamknięcie ruchu kołowego na Placu Sejmu Śląskiego oraz na ul. Lompy od skrzyżowania z ul. Jagiellońską do skrzyżowania z ul. Ligonia.
Na placu Sejmu Śląskiego odbędzie się wyjątkowy happening. Plac zostanie podzielony na dwie części: reżimową i wolnościową, między którymi znajdować się będzie granica. Granicę stanowiła będzie wystawa „Uciekinierzy z PRL-u”. Wystawa została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Monikę Bortlik-Dźwierzyńską i Marcina Niedurnego. Poświęcona jest problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 1945 – 1989. Celem wystawy jest przede wszystkim zaprezentowanie ich różnorodnych form, ale też ukazanie metod stosowanych przez władze w celu przeciwdziałania ucieczkom. Początkowe panele koncentrują się wokół funkcjonowania Wojsk Ochrony Pogranicza, formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic Polski Ludowej. Na uwagę zasługują zwłaszcza fotografie przedstawiające tzw. przygraniczny pas kontrolny w postaci kilkunastometrowej szerokości odcinka zaoranej ziemi. W tej części zobaczyć można również instrukcje i wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczące ucieczek i odmów powrotu do kraju obywateli PRL. Na kolejnych planszach zaprezentowano wiele unikalnych fotografii i dokumentów ilustrujących już konkretne przypadki ucieczek, zarówno tych najgłośniejszych, jak i mniej znanych. Autorzy przypominają m.in. okoliczności ucieczki Stanisława Mikołajczyka, Józefa Światły, braci Zielińskich. Jednocześnie przedstawiają wiele zapomnianych ucieczek jak np. historię załogi ORP „Żuraw”.