AlarmKategorieKrajRegionWiadomość dnia

457 lekarzy i rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out w województwie śląskim [WIDEO]

Do 457 wzrosła liczba rezydentów i lekarzy specjalistów, którzy zdecydowali się wypowiedzieć klauzulę opt-out w województwie śląskim.

 

Dotyczy to różnych dziedzin medycznych, zarówno dziedzin dyscypliny zabiegowych – chirurgów, neurologów, pediatrów. Także w wielu szpitalach ta sytuacja też się dynamicznie zmienia, bo z wieloma lekarzami, dyrektorzy porozumiewają się i podejmują różnego rodzaju działania – zmieniają system pracy na system zmianowy albo zmieniają w ten sposób organizację pracy, że ograniczają przyjęcia czy planowe zabiegi, co nie jest korzystne bo wydłuża się oczywiście kolejka oczekujących na te zabiegi, ale innego wyjścia w danej sytuacji nie ma – mówi Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska, dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Protest rezydentów trwa od 2 października. Najpierw prowadzili oni strajk głodowy. Następnie rozpoczęli akcję masowego wypowiadania klauzuli opt-out. Domagają się między innymi: zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8% PKB w przeciągu trzech lat; likwidacji kolejek oraz rozwiązania problemu braku personelu medycznego.

My nie chcemy pracować teraz w takim systemie jaki funkcjonuje. To jest nasz główny postulat i to chcemy zmienić przede wszystkim – mówi Bartłomiej Bartoszek, lekarz rezydent.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Na szybką zmianę na razie nie ma co liczyć, jednak jak podkreślają specjaliści – służba zdrowia ich bardzo potrzebuje.

Kiedy pan premier Buzek wprowadzał cztery, to przecież mówiono ile ma wynieść PKB. Dano ile dano, ale dano więcej wtedy niż jest teraz, więc coś tu nie gra –  mówi dr n. med. Jerzy Pieniążek, dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu.

Po raz kolejny rezydenci do jednego stołu z ministrem zdrowia usiedli w czwartek 1 lutego.(Sandra Hajduk)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. No to fajnie. Jak podpiszą podwyżki to w końcu będą mogli pracować powyżej 48 godz tygodniowo , bo teraz im się to nie opłaca. No i po podwyżkach nie będą już odczuwać tego zmęczenia jak teraz i dzięki temu pacjent będzie lepiej leczony. Lepszego beznadziejnego bajeru nie słyszałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button