50. TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ! [Program, artyści, występy] TKB 2013
Już od 50 lat na scenie w Wiśle spotykają się zespoły z różnych stron świata, by prezentować folklor charakterystyczny dla poszczególnych krajów i regionów. Wisła jest pierwszą i największą estradą TKB. W 1961 roku w Perle Beskidów oddano do użytku muszlę koncertową, w której trzy lata później, w roku 1964, zainaugurowano Tydzień Kultury Beskidzkiej. Impreza jest nawiązaniem do przedwojennego Święta Gór, które odbywało się właśnie w mieście leżącym u stóp Baraniej Góry. W reaktywowaniu tego wielkiego święta folkloru, u źródeł Królowej Polskich Rzek, miał swój udział wiślanin Jerzy Drozd – twórca miejscowego zespołu regionalnego. W miarę upływu czasu TKB zwiększało swój zasięg i rozmiar. W 1966 roku do imprezy dołączyła estrada w Szczyrku, w 1975 roku dołączył Żywiec a rok później Maków Podhalański. Ostatnią estradą, która została włączona do TKB jest Oświęcim, gdzie koncerty odbywają się od roku 1992. Imprezie towarzyszą również wydarzenia odbywające się na scenach w Ujsołach, Istebnej oraz czeskim Jabłonkowie.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to najdłuższy tydzień w Europie, gdyż trwa aż dziewięć dni. Wypełnione są one koncertami, wystawami, kiermaszami i spotkaniami z ludowymi twórcami. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z kilkudziesięciu państw z całego świata, tysiące wykonawców, ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach – to tylko niektóre liczby związane z TKB. Nie inaczej będzie w tym roku!
W ramach TKB odbywają się dwie imprezy konkursowe: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które w tym roku po raz trzeci z rzędu odbędą się w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Jest to już 24. edycja MSF, które są organizowane od 1990 roku. Podstawowym założeniem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. W tym roku również kilkanaście grup z różnych zakątków świata zabierze wiślańską publiczność w niezwykłą, bardzo egzotyczną podróż. Zobaczymy wykonawców m.in. z Brazylii, Paragwaju, Turcji czy Rumunii. Ich sceniczne zmagania oceni Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów. Najlepszej grupie za całość prezentacji przyznana zostanie nagroda Grand Prix, a sześciu zespołom nagrody za poszczególne elementy programu. MSF odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) a ich głównym organizatorem, podobnie jak całego Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, z którym ściśle współpracuje Wiślańskie Centrum Kultury.
W tym roku przypada jubileusz Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W dniach 27 lipca – 4 sierpnia odbędzie się 50 edycja tego festiwalu, podczas którego na estradach zobaczymy dziesiątki zespołów z Polski i z zagranicy. To będzie wielkie święto folkloru, kultury i ludzi, którzy tworzą i organizują TKB. Tego po prostu nie wolno przegapić!
Warto zatem przyjechać do Wisły, posłuchać i pooglądać niezwykle barwnych koncertów a przy okazji zwiedzić nasze miasto. Zachęcam również do kupna jubileuszowego albumu „Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle”, który będzie można nabyć na specjalnym stoisku i zabrać na pamiątkę do domu, oczywiście razem z niezwykłymi wspomnieniami, które będą Państwu towarzyszyć aż do kolejnej edycji TKB.
Serdecznie zapraszam do Wisły, cisząc się na Waszą obecność w naszym mieście!
Jan Poloczek – Burmistrz Miasta Wisła