Region

Absolwenci Politechniki Śląskiej rozprawią się z przestępcami

Sięgają tam, gdzie wzrok nie sięga – informatycy śledczy. Dlatego coraz częściej z ich pomocy chcą korzystać policjanci. – Ta wiedza, która jest w obszarze Internetu jest to wiedza, która się dynamicznie zmienia i samodzielnie policji nie byłoby stać na to, by tworzyć takie zespoły, które by przygotowały materiał szkoleniowy, które przygotowałyby narzędzia – mówi mł. insp. Jerzy Kosiński, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Tym bardziej, że w Internecie walczyć jest z czym i z kim. – Problematyka związana z przestępczością komputerową nie jest łatwą problematyką, zarówno oszustwa w sieci, czy też innego tego typu zdarzenia, są trudne, są skomplikowane, wymagają od nas dużo pracy dochodzeniowo-śledczej – mówi oficer operacyjny, KMP w Zabrzu.

Dlatego dziś właśnie o bezpieczeństwie w Internecie rozmawiano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Nadużycia komputerowe, realne zagrożenia dla przedsiębiorstw i rozwój technologii informatycznych. To tylko niewielka część tematów jakie zostały poruszone. – Przestępcy już nas nie do końca chcą zalewać spamami, które nakłaniają do złych działań. Oni chcą nas teraz na przykład polubić na facebooku, chcą być blisko nas, być naszymi przyjaciółmi i w ten sposób też dotrzeć na przykład do informacji poufnych i też do naszych pieniędzy – tłumaczy Paweł Odor, Kroll Ontrack.

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet nie da się wyeliminować w stu procentach. Ale zdaniem specjalistów można wiele zrobić, by ta dziedzina życia była zdecydowanie bardziej bezpieczna niż jest obecnie. – Przede wszystkim trzeba edukować – edukować duże przedsiębiorstwa, pracowników tych firm, przeprowadzać szkolenia, stworzyć systemy bezpieczeństwa, uczulać, że Internet bywa niebezpieczny, że działają w nim przestępcy, którzy w kilka minut są w stanie wykraść nam najbardziej cenne dane – mówi Peter Bohret, ekspert w odzyskiwaniu danych na Europę, Kroll Ontrack.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Duże firmy, które działają w Internecie już od wielu lat zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą wirtualny świat. – Stworzyliśmy specjalny odziały dedykowane konkretnym już rodzajom zagrożeń. To są kwestie bezpieczeństwa związane z bezpieczeństwem IT, są to piony bezpieczeństwa związane z bezpieczeństwem typowo transakcyjnym, tym co najbardziej interesuje użytkownika – informuje Jakub Pepłoński, dyrektor ds. bezpieczeństwa, Grupa Allegro.

Zainteresowanie bezpieczeństwem w sieci czy informatyką śledczą jest coraz większe. Na tyle duże, że na Politechnice Śląskiej postanowili nawet kształcić w tej dziedzinie. Informatyka Przemysłowa to nowy kierunek studiów. Chętnych wciąż przybywa. – W Katowicach już sporo firm powstało informatycznych. Mają siedziby zarówno zagraniczne jak i nasze krajowe firmy. Wszystkie bardzo chętnie spotykają się z naszymi studentami – mówi prof. Tadeusz Wieczorek, Katedra Zarządzania i Informatyki, Politechnika Śląska. Informatyka śledcza w naszym kraju to wciąż świeża i nowa dziedzina, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że to właśnie na Śląsku są ludzie, którzy przodują w zastosowaniu jej nowatorskich rozwiązań.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button