AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Antysmogowa ustawa uratuje Śląsk przed smogiem? O ile prezydent ją podpisze

Dym i smród. Czasem nie do zniesienia. To początek starego problemu, który wraca tu co roku. -Wiadomo, jak zaczyna się okres palenia to jest naprawdę ciężko, bo jest strasznie dużo pyłu w powietrzu. Poza tym trzeba to stwierdzić oficjalnie niektórzy nie palą tym czym powinni palić – mówi Franciszek Fiałkowski, mieszkaniec Rybnika. Wciąż słychać tu o kilkuset procentach przekroczonej normy stężenia pyłu w powietrzu. W grudniu zeszłego roku było to nawet 1200 procent. Palenie śmieci, mułu węglowego i nadmierna emisja spalin. To powody 40 tysięcy zgonów rocznie. Leczenie chorych to koszt 8 mld zł. Ludzie którzy walczą z tym zjawiskiem wierzą w jedyne ich zdaniem skuteczne lekarstwo. -Liczymy na to, że ta ustawa przejdzie, co da możliwości i narzędzie na zrobienie czegokolwiek aby poprawić jakość powietrza – uważa Julian Olewicz,Rybnik bez Dymu. Dlatego chcą zwrócić uwagę na problem. Liczą na uwagę i podpis prezydenta Andrzeja Dudy. W internecie trwa zbieranie głosów pod petycją.

 

 

W tej sprawie obywatele mówią jednym głosem z samorządowcami. -Samorządy będą mogły narzucić mieszkańcom stosowanie odpowiednich paliw, odpowiednich urządzeń ekologicznych, które ograniczą zanieczyszczenia na naszym terenie – wyjaśnia Jacek Choluj, Urząd Miejski w Rybniku. Z puli 9 mld złotych samorządy będą refundować część kosztów nowych pieców i instalacji. Wysokość dofinansowania, zależeć będzie od dochodów właściciela. Miasto już powołało specjalny zespół, który ma zajmować się realizacją ustawy. Jest ona o tyle potrzebna, że sytuacja jest coraz poważniejsza wg. najnowszych badań powietrze w Polsce jest najgorszym w Europie. Województwo śląskie jest przez to w szczególnie trudnej sytuacji –Powodem tego jest to, że nasze województwo jest bardzo małe, ale jest bardzo gęsto zaludnione. Bardzo duża ilość ludzi, domów jednorodzinnych i familoków gdzie dominują paleniska indywidualne – mówi Anna Wrześniak z WIOŚ.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

W samym Rybniku jest ich kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli taki stan rzeczy się utrzyma, krajowi grożą unijne sankcje, które mogą wynieść kilka miliardów Euro. Prezydencki podpis może tą groźbę oddalić. Ale to, czy go złoży będzie zdaniem politologów sprawdzianem tego, czy Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków. Gdy nad ustawą głosowano w sejmie. PiS głosował przeciwko niej. -Nasz prezydent Andrzej Duda, będzie mógł udowodnić że wznosi się ponad partyjne podziały, i jest prezydentem apolitycznym – uważa Bogdan Pliszka, politolog. Ale tylko, jeśli zagłosuje inaczej niż jego dawna partia. W kraju jest kilka milionów starych piecyków i innych urządzeń grzewczych. Czas na decyzję o tym, czy samorząd będzie mógł je zlikwidować, prezydent ma do 6 października.<.>

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button