Region

Atrakcje czekają – Śląska Noc w Muzeum w Katowicach

Imprezę pod hasłem “Śląska Noc w Muzeum w Katowicach” rozpocznie o 15.00 zwiedzanie z przewodnikiem terenu dawnej kopalni “Katowice”. W miejscu gdzie powstanie nowe muzeum odbędzie się też koncert Józefa Skrzeka. W dotychczasowej siedzibie wśród wielu atrakcji zaplanowano m.in. gry i łamigłówki “Śląskie scrable”, wystawę “Śląskie ABC według Pawła Wróbla”-jednego z najbardziej znanych śląskich malarzy nieprofesjonalnych, w ramach cyklu “Śląscy mistrzowie fotografii” swoje prace z lat 80-tych pokaże Ryszard Czernow.

Tylko w tę noc zaprezentowane zostaną dzieła wybitnych przedstawicieli malarstwa polskiego na unikalnej ekspozycji “Arcydzieła z depozytu”. Wśród nich obrazy m.in. Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego oraz Tamary Łempickiej i Jerzego Nowisielskiego. Można też będzie obejrzeć prezentację systemu do tworzenia wizerunków przestrzennych eksponatów muzealnych w 3D.

W Centrum Scenografii Polskiej od 18.00 oglądać można wystawę “Artyzm teatralnego rzemiosła, czyli czego nie widać”, przybliżającą kulisy tworzenia przedstawienia teatralnego oraz wziąć udział w warsztatach scenograficznych.

Noc dla uczczenia Roku Chopinowskiego w Muzeum Historii Katowic współorganizuje Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. Oprócz muzyki Chopina, Barbara Ptak pokaże autorskie projekty kostiumów do filmu “Chopin”, zaprezentowany zostanie też cykl “Chopinowi Duda Gracz”, będzie też konkurs mody inspirowany i wzorowany na epoce romantyzmu, recital organowy prof. Juliana Gembalskiego i wiele innych atrakcji. Początek o 18.00.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W Noc Muzeów włączy się katowicki IPN. Od 16.00 zaplanowano szereg wykładów połączonych z projekcjami filmów oraz prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi najnowszej historii Polski; wystawy “Oczy i uszy bezpieki” i “Zbrodnia Katyńska” oraz koncert Andrzeja Kołakowskiego zatytułowany “Oskarżeni o wierność”.

Na nocne zwiedzanie zapraszają też Muzeum Ewangelicyzmu w kościele Ewangelicko-Augsburskim, katowicka Galeria Sztuki Współczesnej BWA oraz Rozgłośnia Polskiego Radia Katowice, w której o godzinie 20-tej rozpocznie się wędrówka podczas której można będzie spotkać Ducha Radia, zobaczyć, jak kiedyś tworzono program oraz posłuchać anegdot o ludziach, którzy weszli do radiowej historii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button