Od 13 czerwca i od 26 czerwca wprowadzane będzie dalsze luzowanie obostrzeń, w tym drugim terminie na całe wakacje – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia, Adamem Niedzielskim.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Kolejne fazy luzowanie nie oznaczają końca pandemii; musimy zachować tutaj ostrożność i daleko idącą czujność w tym zakresie. Ale w wakacje – wszystko wskazuje na to, że dzięki programowi szczepień przede wszystkim – możemy doprowadzić do dalszego luzowania obostrzeń w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
W najbliższych dniach otwarty zostanie Stadion Narodowy dla strefy kibica. Od 26 czerwca łagodzimy obostrzenia na czas wakacji – mówił Morawiecki.
Targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości. Wydarzenia sportowe i koncerty będą się mogły odbywać z 50 proc. obłożeniem miejsc.
W hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększy się limit zajętych miejsc do 75 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia.
Zmiany już od 13 czerwca – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i więcej wiernych w świątyniach
- Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
- Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Co się zmieni od 26 czerwca?
Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.
Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.
Co jeszcze się zmieni?
- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Źródło: gov.pl
Zgnilec amerykański na terenie Katowic. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?
Bijatyka z użyciem maczet i kijów bejsbolowych w Gliwicach! Rozróba na głównej ulicy miasta
Kto najmocniej naciśnie na pedały? Śląskie miasta walczą o Rowerową Stolicę Polski!