Belgijski styl

Radzionków to pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się zainwestować w nietypowe meble miejskie. Władze zobaczyły je na wystawie „Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo” w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. — W okolicach naszych szkół przejeżdża 1,7 mln samochodów rocznie, musimy więc w szczególny sposób dbać o bezpieczeństwo dzieci. Nie chcieliśmy jednak korzystać z tradycyjnych rozwiązań, biało-czerwony barierek, które wszędzie widzimy. Oprócz bezpieczeństwa zależy nam też na poprawie estetyki miasta — mówi Krzysztof Kula, wiceburmistrz Radzionkowa.
Władze miasta gotowe rozwiązanie znalazły na wystawie „Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo” w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia współczesnego dizajnu w zakresie bezpieczeństwa (95 proc. obiektów pokazywanych w na wystawie to pomysły projektantów europejskich).
Delegacji z Radzionkowa szczególnie spodobał się projekt Julia, który ma osiem lat i pochodzi z Belgii. Jego zadaniem jest pomóc uczniom pierwszych klas w bezpiecznym zachowaniu się na drodze i wokół szkoły, kierowcom natomiast przypomina o zachowaniu dozwolonej prędkości. Julia jest jednym z dwóch projektów firmy Wolters, które zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat bezpieczeństwa otoczenia w pobliżu szkół w Belgii i Holandii. Zestaw kolorowych mebli miejskich zawierający ogrodzenie, ławki i elementy oznakowania wysyła jasny komunikat: ten obszar należy do dzieci, a materiały informacyjno-promocyjne wzmacniają ten przekaz, przytaczając konkretne dane na temat prędkości na drogach i ilości wypadków. — Chcemy, żeby nowy wystrój pojawił się w 2009 roku wokół dwóch szkół i przedszkola. Zarezerwujemy na ten cel 14 tys. euro — dodaje wiceburmistrz Radzionkowa.
Ciekawymi rozwiązaniami prezentowanymi na wystawie „Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo” zainteresowały się też inne śląskie gminy. — Bardzo się cieszymy, że nasze działania przyniosą konkretne realizacje. Radzionków będzie pierwszy i stanie się pozytywnym przykładem dla innych gmin, jak w prosty sposób poprawiać bezpieczeństwo i estetykę przestrzeni publicznej — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.
Cieszyńska wystawa trwa do 16 listopada. Realizowana jest w ramach projektu Samorządu Województwa Śląskiego „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji województwa śląskiego”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.