Betonowa Kostka dla Uszoka?

– To nie może być człowiek, który jest carem Katowic. A że według Barbary Bartkiewicz ze Stowarzyszenia Harmonijnego Rozwoju Katowic w mieście prezydent decyduje o wszystkim, Piotr Uszok powinien zostać ukarany za to, jak Katowice wyglądają. – Prezydentowi się należy blok betonowy, a nie kostka. Dlatego, że może wtedy, jakby on wisiał nad nim, może by postępował inaczej. Szczerze mówiąc on już nie powinien być prezydentem, ponieważ działa na szkodę miasta. Część architektów zgadza się z tezą, że za rządów obecnego prezydenta architekturę Katowic spotkało niewiele dobrego. – Problemów architektoniczno-urbanistycznych moim zdaniem pan prezydent w ogóle nie czuje, nie rozumie. To brzmi brutalnie, ale taka moim zdaniem jest prawda. To co się dzieje w Katowicach moim zdaniem przeczy zdrowemu rozsądkowi – uważa Robert Konieczny, architekt.
Urzędnicy z zarzutami nie zamierzają polemizować. Na komentarz przyjdzie pora, gdy organizatorzy konkursu rozpatrzą wniosek – mówią poza kamerą. To znaczy… nieprędko, bo chociaż pismo do organizatorów konkursu jeszcze nie dotarło, jego los już jest przesądzony. – Odłożymy na półkę. Dlatego, że jest to pismo, gdzie jednak pomylono adresata. To nie jest konkurs na nominację osób, tylko na realizację z 2009 roku, od 1 stycznia do 31 grudnia. Za popsucie budynku, popsucie przestrzeni miejskiej, ale konkrety – wyjaśnia Dominik Tokarski, Stowarzyszenie “Moje Miasto”. Takie na przykład jak likwidacja Elki, za którą to decyzję Betonową Kostkę w ubiegłym roku dostał Urząd Marszałkowski. – Stała się również elementem drogi, która prowadzi do budowy nowej kolei linowej, następczyni właśnie Elki, za którą tę kostkę otrzymaliśmy. W tej chwili jesteśmy na etapie wykonania projektu, do końca marca będzie projekt skończony – oznajmia Andrzej Kotala, prezes WPKiW.
A że oceniać należy efekty, a nie twórców, czy decydentów – przekonują również jurorzy konkursu. – Bardziej interesuje mnie rezultat, czyli to co będzie widoczne. To mam oceniać jako członek jury, a nie to, kto to zrobił i dlaczego. Bardziej interesuje mnie, jak to dzisiaj wygląda i jak to oddziaływuje na mieszkańców tego miasta – tłumaczy Matylda Sałajewska, malarka, członek jury konkursu ”Betonowa Kostka 2010”.
Gdyż celem konkursu jak zapewniają jego organizatorzy – ma być nauka dobrego smaku i wyczucia, a nie rozliczanie samorządowców.