KrajRegionSportWiadomość dnia

Bezdomni i wykluczeni walczą o …bilet na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Wyjątkowy turniej w Częstochowie

Jak w każdej grze i tu liczy się dobry wynik. Tyle, że w tym przypadku ważniejsze od pucharu jest to, aby wygrać ze sobą i swoimi słabościami. Od 18 miesięcy walczy z nimi Anita, która za tydzień kończy terapię. Kocha piłkę nożną. Kiedyś trenowała nawet w klubach piłkarskich. Potem przyszedł alkohol i narkotyki. Z używkami zaczęła eksperymentować w wieku 12 lat. “-będę chciała, żeby było wszystko dobrze, połączyć sobie to życie dobre, trzeźwe tak i sport, a to co było mam nadzieje, że nie wróci – trzymam się tego.” Istnieje realna szansa na to, że niebawem założy koszulkę biało-czerwonych. Na to liczą też pozostali. Trwa właśnie kompletowanie Reprezentacji Polski Bezdomnych.

GALERIA ZDJĘĆ – XI Mistrzostwa Polski Bezdomnych w Piłce Nożnej

Zawodników selekcjonuje Robert Karczewski. Kiedyś sam był uzależniony. W wyjściu na prostą pomogła mu właśnie piłka nożna. “-Tutaj trzeba tak jak w normalnym życiu, czyli odpowiedzialność, nie tylko za siebie, bo to jest zespół, to jest drużyna, systematyczność, praca, pokora, to wszystkie takie ważne rzeczy, które gdzieś tam w trzeźwym życiu na zewnątrz pomagają tym ludziom.” Ci, którzy mieli okazję zagrać już w trykocie biało-czerwonym podczas Mistrzostw Świata w Meksyku wiedzą, że było warto. “-ja jak gdzieś stałem tam wśród tej ósemki, byłem bardzo dumny z siebie. Jak hymn leciał to gdzieś ciarki i emocje, nie mogłem wytrzymać” – wspomina swój udział w mundialu Łukasz Kryszak.

Homeless World Cup jest wydarzeniem nie tylko czysto-sportowym. W turnieju chodzi o edukację i terapię. To właśnie na boisku wykluczeni dostają zastrzyk energii, niezbędnej do dalszego wychodzenia z życiowego doła. W drużynie grają bezdomni, osoby z noclegowni i ci którzy leczą się w ośrodkach terapeutycznych. Szansę na występ w kadrze mają wszyscy. “-Najfajniejsze z tą kadrą jest, że w kadrze można tylko raz wystąpić więc co mistrzostwa jest nowa kadra, nowi zawodnicy, każdy z nich dostaje szansę, mają szansę wyjść na prostą, zresztą to historie ludzi, którzy upadli na dno, bili się i teraz grają w kadrze Polski” – mówi Łukasz Kot, organizator turnieju, “Stowarzyszenie 2020”. Polska też po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce ulicznej bezdomnych. Turniej odbędzie się w tym roku w Poznaniu. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button