Świat

Białoruś zabiega o budowę gazociągu

Pisze o tym w środę dziennik “Wriemia Nowostiej”, przypominając, że na forum międzynarodowej konferencji na temat dostaw gazu z Rosji do Europy przez Ukrainę, zwołanej w sobotę w Moskwie z inicjatywy Miedwiediewa, białoruski premier Siarhiej Sidorski zaproponował zbudowanie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej opłacalna jest budowa (gazociągu) Jamał-Europa II – oświadczył Sidorski, zaznaczając, że projekt ten jest tańszy od innych, zapewnia najkrótszą drogę tranzytu i może być zrealizowany najszybciej.

O wystąpieniu Sidorskiego podczas zamkniętej części obrad moskiewskiej konferencji informuje też środowa “Niezawisimaja Gazieta”.

Strona białoruska aktywnie promowała ten projekt podczas sobotniego szczytu energetycznego w Moskwie. Przedstawiciele Mińska przekonywali zarówno Rosję, jak i Europę, że nowa magistrala byłaby o 5-10 mld dolarów tańsza od dyskutowanego od dawna Nord Stream (Gazociąg Północny) – relacjonuje dziennik.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Według “Niezawisimej Gaziety”, “europejscy urzędnicy jakoby się tym zainteresowali, gdyż Unia Europejska chce zmniejszyć zależność od głównego kraju tranzytowego – Ukrainy, jednak ma wątpliwości co do kosztownego Nord Stream”.

Wszelako ani w rządzie Federacji Rosyjskiej, ani w Gazpromie na razie nie potwierdzono, że Rosja zainteresowała się białoruską inicjatywą – dodaje dziennik. “Wriemja Nowostiej” i “Niezawisimaja Gazieta” utrzymują, że projekt budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa był we wtorek jednym z tematów rozmów Łukaszenki z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką w Czernihowie (północna Ukraina).

Zdaniem tego drugiego dziennika, “Ukraina odnosi się do projektu Jamał-Europa II z niepokojem”. “W Kijowie dopuszcza się, że Juszczenko postanowił wyjaśnić szczegóły w osobistej rozmowie z Łukaszenką” – wskazuje “Niezawisimaja Gazieta”.

Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w roku 1999. Liczy 2 tys. km i przebiega z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button