KrajRegionSportWiadomość dnia

Bieganie może być …śmiertelnie niebezpieczne? Sprawdzamy to! [WIDEO]

Kiedyś do uprawiania tego sportu wystarczyły dobre chęci i buty. Teraz nieodłącznym elementem biegania są gadżety. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji biegacz dowie się ile kilometrów przebiegł i ile spalił kalorii. Jego znajomi zresztą też. Przed startem w maratonie czy półmaratonie najważniejsze są jednak wyniki badań. W Pile podczas triathlonu zmarł 27-latek. W jaki sposób przygotować się do biegu na dłuższym dystansie i czy biegać może naprawdę każdy – sprawdzał Krzysztof Trzosek.

 

 

Trzy tygodnie temu ukończył triathlon w Poznaniu. Jego kolejnym wyzwaniem było przepłynięcie prawie tysiąca metrów, przejechanie 45 kilometrów na rowerze oraz przebiegnięcie 10 kilometrów. Start w Pile dla 27-latka zakończył się jednak tragicznie. -Na miejscu została udzielona mu pomoc. Przyjechała karetka pogotowia, która zabrała mężczyznę do szpitala. Niestety, mężczyzna w szpitalu zmarł – relacjonuje kom. Andrzej Latosiński, KPP w Pile. Na razie nie wiadomo co dokładnie było przyczyną jego śmierci. Wiadomo, że przed startem w takich imprezach zawodnicy nie muszą się badać. Sami jedynie podpisują oświadczenie, że ich stan zdrowia pozwala na start. -Każda aktywność fizyczna powinna zaczynać się przygotowaniem, oprócz tego fizycznego i kondycyjnego powinno być to przygotowanie zdrowotne czyli wykonanie badań rutynowych EKG, echa serca żeby bezpiecznie wystartować – mówi Marek Król, Polsko-Amerykańska Klinika Serca.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

 

W przypadku Silesia Marathonu będzie można to zrobić bezpośrednio przed startem. Każdy zawodnik, który wystartuje 5 października będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania. Polsko Amerykańskie Kliniki Serca przygotują dla nich mobilne punkty. -Coraz więcej osób biega i również mamy tą świadomość, że osoby, które zaczynają biegać bardzo chcą, ale czasami trzeba, a nawet warto sprawdzić swoje zdrowie, zbadać się – przekonuje Bohdan Witwicki, dyrektor Silesia Marathon. Zdaniem lekarzy bieganie jest najlepszym sposobem żeby uciec przed zawałem serca. Trenerzy dodają, że jego rytm można sprawdzać w trakcie biegu za pomocą specjalnego zegarka. -Pulsometry, które pomagają w trakcie biegu. One pozwalają nam monitorować prace serca i ewentualnie analizować jak dany trening przebiega, ile kilometrów przebiegliśmy, ile spaliliśmy kalorii – wylicza zalety biegowych gadżetów Michał Kuchta, trener biegania, 4Faces.

 

 

W przygotowaniach pomocny jest również telefon. Staje się nieodłącznym elementem biegania. Silesia Marathon będzie pierwszą taką imprezą w Polsce, gdzie dla zawodników przygotowano specjalną aplikację. -Ma w zamierzeniu przedstawić informacje dotyczące Silesia Marahonu i informacji pochodnych, które pozwolą użytkownikom uzyskać dostęp o danych, o regionie, promocję tego regionu jak również otoczenie – wylicza Paweł Mikler, JCommerce. Nic jednak nie zastąpi – by uniknąć tragedii jak ta w Pile – odpowiedniego przygotowania. -Trzeba mierzyć siły na zamiary, czyli nie można z marszu przebiec jakiegoś konkretnego dystansu tylko trzeba się do niego konkretnie przygotować – mówi Michał Kuchta, trener biegania, 4Faces. Przed takim startem przede wszystkim należy przygotować własny organizm. Dobry wynik u lekarza pozwoli bezpiecznie pobijać kolejne rekordy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button