Bielsko-Biała/ Odsłonięcie pomnika upamiętniającego zagładę Żydów

Szefowa Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra powiedziała podczas uroczystości, że Bielsko było największym skupiskiem ludności żydowskiej na Śląsku Austriackim. W drugiej połowie XIX wieku i w wieku XX, do 1939 roku, Żydzi stanowili około 20 procent mieszkańców. Odgrywali ogromną rolę w życiu gospodarczym, społecznym i politycznym.
Kadisz w intencji bielszczan zmówili rabini: Boaz Pash oraz Szlomo Kuczera.
W domu przedpogrzebowym na kirkucie odsłonięto także tablicę upamiętniającą Ariela Jana Machaufa, długoletniego prezesa ziomkostwa Żydów bielskich.
Machauf urodził się w Bielsku 22 października 1909 roku. Był wybitnym działaczem sportowym. Działał w żydowskim klubie Makkabi, w którym był instruktorem narciarstwa. Opiekował się także schroniskiem na Hali Boraczej w Beskidach. Po wojnie wrócił do Bielska. Działał w organizacjach syjonistycznych. Kilka lat później wyemigrował do Izraela, gdzie przyjął imię Ariel. W Izraelu był m.in. prezesem Związku Żydów “Irgun Jozej”. Pomagał także społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej. Zmarł 15 października 2005 roku.
Uroczystość zgromadziła wielu bielszczan, w tym przedstawicieli “Irgun Jozej”, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali z Izraela, przybyli: przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlczik, a także Miriam Halberstam, prawnuczka chasydzkiego rabina z Białej.
Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pojawiły się w XVI wieku, jednak pierwszy ślad osadnictwa pochodzi z połowy XVII wieku, kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska była bardzo liczna. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII wieku. W 1939 roku obywatelami miasta było blisko 4 tysiące Żydów, czyli około 13 procent mieszkańców.