Blues symfonicznie w NOSPR. W Spodku wyjątkowy koncert dla Ryśka Riedla
Ich akustyczny blues z w nowoczesnej sali NOSPR ma nabrać nowych barw. Jednak pomysł, by bluesa grać z orkiestrą, nowy nie jest. – To jest ewenement w skali światowej, że tu można zagrać bluesa i to jeszcze z orkiestrą symfoniczną, wspaniałą orkiestrą, inne aranże to nie przypomina czasami bluesa, ale to jest właśnie ten mój symfonik blues – mówi Ireneusz Dudek, organizator Rawa Blues Festiwal.
Ireneusz Dudek po raz pierwszy zaprezentował go w latach 90., jednak wtedy towarzyszyła mu jedynie orkiestra kameralna. Teraz do projektu wraca z – jak zapowiada – jeszcze większym rozmachem. Ma być jeszcze ciekawiej i bardziej bogato. Wszystko dzięki Krzesimirowi Dębskiemu, który do aranży sprzed dziesięciu lat dodał własne dźwięki.
Tegoroczna Rawa Blues wyjątkowa jest nie tylko ze względu na symfoniczną formę. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć również koncertów w Katowickim Spodku, dlatego wyjątkowo festiwal potrwa aż dwa dni. – Na naszej mapie jednym z tych najważniejszy zdarzeń w skali roku, gdzie mamy na wyciągnięcie dłoni możliwość dotknięcia bluesa w tym najlepszym wydaniu – zaznacza Andrzej Matysik, "Twój Blues".
Na 34. już edycji festiwalu w Katowicach tradycyjnie nie zabraknie przede wszystkim artystów zza oceanu, którzy zdaniem specjalistów stanowią o sile tej imprezy. – Z Blind Boys of Alabama chcą grać najsłynniejsi jak chociażby Peter Gabriel. Oni są laureatami nagród Grammy, więc niby niszowa muzyka gospel, a tak naprawdę duże gwiazdy pop. Poza tym przede wszystkim Robert Randolph and the Family Band, czyli dzika energia na scenie – mówi Bartłomiej Gruchlik, dziennikarz muzyczny.
To nie koniec niespodzianek. Fanów bluesa na Śląsku zelektryzowała zwłaszcza wiadomość o koncercie z okazji 20 już rocznicy śmierci Ryszarda Riedla. Na scenie wspólnie z tej okazji zagrają Ireneusz Dudek, Grzegorz Kapołka i Sebastian Riedel. – Śląsk to taka troszeczkę dla Polski, dla polskiego bluesa Delta Missisipi. Stąd wywodzą się wspaniali artyści muzycy, stad wywodzi się Silesia Blues takie brzmienie bluesowe – podkreśla dr Jerzy Kossek, naukowo zajmuje się badaniami nad bluesem. Największy na świecie festiwal bluesowy w Katowicach będzie gościł do soboty.