KrajRegionWiadomość dnia

Bohdan Smoleń ma swój pomnik. Odsłonięto go w Poznaniu

Pomnik znanego satyryka rodem z Bielska-Białej Bohdana Smolenia stanął u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki w Poznaniu. 11 czerwca o godzinie 21.30 nastąpiło odsłonięcie pomnika poprzez jego podpalenie. Zgodnie z zamysłem organizatorów, podpalono materiał owijający pomnik i z płomieni wyłoniła się postać zmarłego artysty kabaretowego.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Pomnik Bohdana Smolenia został wykonany według projektu Piotra Sochy, przedstawia artystę siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, tak aby przechodnie mogli na nim usiąść.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Spektakularne odsłonięcie poprzedził występ nazwany Poznań Comedy Show. Na scenie pojawili się m.in. Krzysztof Daukszewicz, Grupa MoCarta, Kabaret Czesuaf i Klub Szyderców BIS. Na skwerze zapłonęły flary odpalone przez kibiców Lecha Poznań, wystąpił także Teatr Ognia Bohema.

W odsłonięciu pomnika udział wzięła delegacja Bielska-Białej, m.in. zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz Grupa Twórcza Ferment.

– Do ufundowania pomnika pochodzącego z Bielska-Białej Bohdana Smolenia przyczynili się również bielszczanie. Pieniądze zbierane były podczas Festiwalu Kabaretowego Fermenty oraz spotkań Bielskiej Scenie Kabaretowej, także dochód z jednego z koncertów organizowanych przez Agnieszkę Szulakowską-Bendarczyk został przekazany na ten cel – informuje zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak. – Bardzo się cieszymy, że my, jako krajanie artysty, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do upamiętnienia Bohdana Smolenia. – Równocześnie kapituła honorowego Złotego Fermentu postanowiła w tym roku przyznać tę nagrodę Krzysztofowi Deszczyńskiemu – za rozwój inicjatyw kabaretowych i upamiętnienie przyjaciela, Bohdana Smolenia – dodał z-ca prezydenta.

Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty, jest pomysłodawcą upamiętnienia Bohdana Smolenia, a także organizatorem zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.

Po raz pierwszy statuetka Złotego Fermentu została przyznana przed rozpoczęciem bielskiego festiwalu kabaretowego, którego jest nagrodą, i nie w Bielsku-Białej.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski skierował do Krzysztofa Deszczyńskiego list, w którym czytamy: Proszę przyjąć moje gratulacje i słowa uznania za podjętą przez Pana inicjatywę upamiętnienia wybitnego polskiego satyryka – Bohdana Smolenia. Pomnik, który będzie przypominał mieszkańcom Poznania, a także odwiedzającym miasto turystom tę wyjątkową i nietuzinkową postać, jest godnym uhonorowaniem życia i kariery artysty. Bohdan Smoleń, co prawda, urodził się i spędził młodość w Bielsku-Białej, ale całe dorosłe życie związał ze stolicą Wielkopolski. Nie mam więc wątpliwości, że Poznań jest najlepszym możliwym miejscem na jego pomnik. Chciałbym zapewnić, ze bielszczanie od samego początku mocno kibicowali i wspierali pomysł powstania pomnika artysty. Niech mi będzie wolno zatem w ich i swoim imieniu podziękować Panu za podjęty trud związany z realizacją tego projektu. Jestem przekonany, że pomnik Bohdana Smolenia doskonale wpisze się w krajobraz Poznania i stanie się – zwłaszcza dla młodych ludzi – asumptem do zaznajomienia się z twórczością satyryka.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku-Białej. Ukończył bielskie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Studiował na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem), z którym na FAMA – Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu w 1972 otrzymał główną nagrodę.

Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w poznańskim kabarecie Tey. Na festiwalu w Opolu w 1981 r. otrzymał tytuł Mister Obiektywu. W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek – Mężczyzna po czterdziestce czy Dziewczyny, które mam na myśli. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w popularnym serialu Świat według Kiepskich. Zajmował się też działalnością społeczną – założył fundację Stworzenia Pana Smolenia organizującą hipoterapię dla dzieci. W 2009 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarł w grudniu 2016 roku.

Źródło i foto: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pogoria III oficjalnie otwarta. Sezon na kultowym kąpielisku właśnie ruszył [WIDEO]

Ogromny mural w Siemianowicach Śląskich gotowy. Takiego na Śląsku jeszcze nie było! [WIDEO]

Polski Ład zaorze polskie samorządy? „Może być tak, że zabraknie na remont chodnika” [WIDEO]

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button