Region

Bulwary Rawy: prace trwają, rzeka zmieni oblicze

O problemie Rawy mówi się od dobrych kilku lat. Cuchnący ściek, płytki nurt, nieciekawe otoczenie. Tak przedstawia ją w skrócie większość katowiczan. Od pewnego czasu obserwujemy zmiany, jednak przyjdzie nam poczekać na rzekę z prawdziwego zdarzenia. Albo na jej brak, bo jeden z wariantów zakłada przykrycie rzeki w centrum miasta. Inny mówi o jej odkryciu, czego nie doczekamy jednak przed właściwym etapem przebudowy centrum, jest to bowiem jedna ze składowych zadania.

Rawa płynie w betonowych głębokich korytach, które utworzono aby rozwiązać problem zagrożenia powodziowego. – Jedna z możliwych koncepcji mówi o odkryciu Rawy i spiętrzeniu jej, poprzez kaskady, sztuczne przelewy. Inna polega na utworzeniu sztucznego obiegu zamkniętego, który miałby funkcjonować nad korytem głównym – mówi Krzysztof Rogala, pełnomocnik prezydenta ds przebudowy śródmieścia.  – Biura startujące w przetargu muszą wziąć to pod uwagę i przygotować kilka alternatywnych koncepcji wyglądu Rawy w przyszłości. Chcemy przywrócić ją Katowicom – zapewnia Rogala.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Do tej pory ten temat był pomijany przy okazji dyskusji o przebudowie centrum (według projektu pracowni Konior Studio Tomasza Koniora). Pomysł z odkryciem rzeki pojawił się już jednak wcześniej, przy okazji konkursu na przebudowę, takie rozwiązanie zaproponowało inne katowickie biuro – Archistudio Tomasza Studniarka.

– Z naszej strony mogę zapewnić, że prace związane z projektem “Bulwary Rawy” zakończą się planowo we wrześniu. Co do koncepcji odsłonięcia, czy też zakrycia rzeki, na odcinku przebiegającym przez centrum trudno cokolwiek przewidywać. Miasto wyłoni najlepsze rozwiązanie na drodze przetargu – powiedział MM Silesii Jan Kochański, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Katowice. Z informacji, które przekazał nam UM Katowice wynika także, że bulwary póki co nie powstaną na wysokości wydziału prawa UŚ, gdzie planowana jest budowa uniwersyteckiej biblioteki.

W ubiegłym roku oddano do użytku oczyszczalnię Gigablok na Zawodziu co poprawiło jakość wody. – Woda już jest lepsza niż kilka lat temu, gdyż część zlewów polikwidowano – uspokajał w lipcu 2008 roku rzecznik katowickiego magistratu, Waldemar Bojarun. Nie jest jednak idealnie, gdyż do rzeki na odcinku płynącym przez centrum wpadają m.in. ścieki z Osiedla Witosa i kopalni Wujek.



Na Rawę z prawdziwego zdarzenia czekamy, a póki co pozostaje nam przyglądać się postępom przy powstawaniu tzw. Bulwarów Rawy, na jej odcinku od ulicy Bankowej w kierunku wschodnim. Teren budowy odwiedziliśmy niemalże rok temu, teraz powracamy by stwierdzić, że budowa postępuje, choć jej tempo nie jest szaleńcze. Pozostaje nam wierzyć, że prace mają się skończyć, tak jak pierwotnie zakładano, jesienią tego roku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button