Kraj

Buzek powoła jury, które pomoże ws. siedziby drugiego przedstawicielstwa PE

Wśród miast, które chciałyby u siebie mieć biuro PE i których kandydatury wpłynęły do szefa Parlamentu, są: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń i Wrocław.

Rosińska powiedziała, że wybór miasta odbędzie się w dwóch etapach: w pierwszym jury – złożone z trzech osób, wśród których nie będzie Polaków – oceni wszystkie wnioski pod względem merytorycznym.

O przewodniczenie jury zostanie poproszony jeden z wiceprzewodniczących PE. W skład jury wejdą także: dyrektor generalna PE ds. komunikacji lub jej przedstawiciel oraz osoba reprezentująca dyrekcję generalną ds. komunikacji Komisji Europejskiej – powiedziała Rosińska.

Zaznaczyła, że powołanie jury opiera się na tym, aby osoby, które zajmują się komunikacją, ale jednocześnie nie są Polakami, na podstawie obiektywnych kryteriów wyłoniły trzy kandydatury, nad którymi ostatecznie będą głosowali europosłowie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Pytana, kiedy można spodziewać się finału wyboru miasta powiedziała, że do końca roku powinien już być znany zwycięzca.

Pierwsze przedstawicielstwo PE ma swoją siedzibę w Warszawie. Dyskusja na temat tego, gdzie będzie się mieściło drugie biuro PE, toczy się już od dłuższego czasu. Europosłowie nie mogli dojść do porozumienia, więc przedstawiciele Koła Polskiego Jacek Saryusz-Wolski (PO), Bogusław Liberadzki (SLD) oraz Ryszard Legutko (PiS) wyszli z inicjatywą, by powołać niezależne jury.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button