Region

Bytom: Bitwa talentów w Rozbarku, czyli 14. Memoriał im. Leszka Błażyńskiego

Młodzi pięściarze z Polski, Austrii, Czech, Norwegii, Niemiec, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii zaprezentują swoje umiejętności podczas 14. Memoriału im. Leszka Błażyńskiego, który od 23 od 24 listopada obędzie się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Dla miłośników boksu jest to nie lada gratka, tym bardziej, że będzie można zobaczyć także Galerię Trofeów wybitnego pięściarza.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Półnagie lekarki w Katowicach! A Śląsk rozgrzany wizją spalarni!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Memoriał jest nie tylko okazją dla młodych bokserów na zaprezentowanie swoich umiejętności, ale również szansą na sprawdzenie się z rówieśnikami z innych krajów. Do Bytomia ponownie przyjadą pięściarze z kilku krajów Europy, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć jak technicznie walczą młodzi bokserzy z takich krajów jak: Niemcy, Wielka Brytania, Ukraina czy Norwegia. Impreza, która od wielu lat odbywa się w Bytomiu ma również upamiętniać wybitnego, czołowego polskiego i europejskiego boksera – Leszka Błażyńskiego. Co warte podkreślenia, podczas tegorocznej edycji Memoriału będzie można zobaczyć Galerię Trofeów wybitnego bytomskiego pięściarza, który odnosił sukcesy w Polsce i poza granicami kraju.

14. edycja Memoriału im. Błażyńskiego rozpocznie się 23 listopada o godz.13.00, kiedy pierwsi bokserzy wyjdą na ring i rozpoczną turniej, którego stawką jest zwycięstwo i tytuł najlepszego pięściarza imprezy. Z kolei o godz.17.00 odbędzie się oficjalne otwarcie imprezy, która zakończy się w niedzielę, 24 listopada.

fot.mat.prasowe
fot.mat.prasowe

Wszystkie walki będzie można zobaczyć w Teatrze Rozbark przy ulicy Wojciecha Kilara 29, gdzie w odnowionej pokopalnianej cechowni walczyli już kiedyś bokserzy. Już w latach czterdziestych XX wieku /dokładnie w 1947 roku/ na Rozbarku zaczęła funkcjonować sekcja pięściarska GKS-u Rozbark, w której ćwiczyło blisko 30 zawodników. Po niecałym roku część bokserów przeniosła się do klubu KS Polonia, zaś pozostali zrezygnowali z uprawiania pięściarstwa.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Boks na dobre powrócił na Rozbark w 1970 roku, kiedy to patronat nad nim objęła kopalnia „Łagiewniki”, nadając sekcji nazwę Bokserskiego Klubu Sportowego. Drużyna rozpoczęła start bardzo obiecująco i już tego samego roku wywalczyła pierwsze miejsce w trzeciej lidze śląskiej, uzyskując prawo udziału w rozgrywkach o awans do drugiej ligi. W 1971 roku pięściarze z Rozbarku uczestniczyli w walkach eliminacyjnych i rywalizowali z liczącymi się wtedy w kraju zespołami. Mecze bokserskie odbywały się w każdym mieście, a turniej w Bytomiu był tym ostatnim. Finałowe zmagania rozegrano w pomieszczeniu cechowni, którą w czynie społecznym przerobiono na halę sportową. Ostatnim przeciwnikiem pięściarzy z Rozbarku na drodze do drugiej ligi była silna drużyna RTS „Widzew” Łódź, której trenerem był Jerzy Kulej, a występowało w niej aż siedmiu reprezentantów Polski. Po wspaniałym widowisku i pięknych walkach GKS „Rozbark” zwyciężył aż 16:4 i długo oczekiwany awans stał się faktem. Warto wspomnieć, że w 1971 roku kopalnia „Łagiewniki” została połączona z kopalnią „Rozbark” i sekcja bokserska przeszła już całkowicie pod opiekę GKS „Rozbark”.

Tym awansem pięściarze zjednali sobie sympatię załogi i wielu kibiców z Bytomia. Rozbarscy zawodnicy zostali powołani do reprezentacji Śląska, gdzie występowali z sukcesami, a pięściarz Andrzej Dubisz reprezentował drużynę narodową w turnieju Prohaski w Czechosłowacji, gdzie zdobył nawet srebrny medal. Nie tylko sekcja bokserska seniorów odnosiła sukcesy. Bardzo dobre wyniki notowała także rozbarska młodzież. Z początkiem 1973 roku sekcja bokserska GKS „Rozbark” została przejęta przez klub z Szombierek, który dysponował własną halą sportową oraz sprzętem szkoleniowym spełniającym wymogi ligowe. Tak skończyła się historia bokserskiego GKS „Rozbark”, choć jego wychowankowie z różnym powodzeniem kontynuowali uprawianie pięściarstwa. Ci najbardziej znani to: Grzegorzewski, Paluchewicz, Kulak, Przybyła oraz z młodszego pokolenia: Dubisz, Okroskowicz, Łagocki i Guć.

Memoriał to nie tylko walki bokserskie młodych pięściarzy z Polski i zagranicy, ale także wydarzenie mające upamiętnić jednego z najwybitniejszych bytomskich sportowców – Leszka Błażyńskiego. Znakomity pięściarz, zdobywca dwóch brązowych medali olimpijskich na igrzyskach w Monachium (1972) i Montrealu (1976), mistrza (1977) i wicemistrz Europy (1971) – to najważniejsze trofea w karierze boksera, który większość swojego życia związał z miastem Bytom.

Organizatorami 14. Memoriału im. Leszka Błażyńskiego są: Gmina Bytom oraz ITOled Damian Jonak.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Dziennikarzy i rodziców dzieci nie wpuszczono do szkoły! W tle wojna o przenosiny [WIDEO]

Buspasy dla rodzin i piesi z pierwszeństwem jeszcze przed przejściem? Takie rzeczy w exposé premiera Morawieckiego

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije na alarm! Dramatycznie spada liczba przeszczepów!

 

źr. inf.prasowa

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button