Region

Bytom: Jest pomoc dla bezdomnych. Ci muszą spełnić tylko dwa warunki

Utrata pracy, choroba, problemy rodzinne, wreszcie alkohol. Bezdomność oplata jak sieć, z której trudno się wydostać. Wychodzenie z bezdomności jest procesem długotrwałym, ale możliwym, czego przykładem jest dziewięciu naszych klientów, którzy w ubiegłym roku przy pomocy pracowników socjalnych znaleźli dach nad głową, usamodzielnili się – mówi Adam Tomaszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Są tylko dwa warunki, które muszą spełnić, aby tę pomoc uzyskać: trzeźwość i chęć zmiany swojego życia – dodaje dyrektor MOPR.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Jednym z działań bytomskiego MOPR-u jest prowadzenie  noclegowni dla bezdomnych przy ul. Kosynierów, w której schronienie może znaleźć 100 osób. Czynna jest przez cały rok, a przebywające tu osoby mogą także codziennie liczyć na ciepły posiłek. Dodatkowo od października do kwietnia funkcjonuje tu ogrzewalnia, gdzie dodatkowo schronienie na noc może znaleźć do 40 osób. Na bazę noclegowni składają się też: świetlica, dwie łaźnie, kuchnia, pralnia z suszarnią, jadalnia oraz 12 pokoi dla osób bezdomnych (niektóre dodatkowo z dostępem do ubikacji lub prysznica).Bezdomni są jedną z najtrudniejszych do aktywizacji grup klientów pomocy społecznej. Wśród nich jest jednak część, która chce zmienić swoje życie, ale nie wie, gdzie szukać pomocy. Realizując kontrakt socjalny, będą mogli skorzystać zajęć indywidualnych i grupowych z doradcą zawodowym, psychologiem, pracownikiem socjalnym, terapeutą – mówi Adam Tomaszewski.

Obecnie ze schronienia w ogrzewalni korzysta około 20 osób bezdomnych. Mają tam zapewniony  gorący posiłek, świeże pieczywo oraz pomoc żywnościową z Banku Żywności. Od listopada do marca MOPR przy współpracy ze Strażą Miejską  realizuje projekt „Bytomski Zimowy Patrol”. Podczas patrolu kontrolowane są miejsca koczowania osób bezdomnych na terenie miasta Bytom min.: pustostany, piwnice, strychy, ogródki działkowe, kanały ciepłownicze, prowizoryczne szałasy na obrzeżach osiedli itp.

Napotkane osoby bezdomne są każdorazowo informowane o możliwościach skorzystania z różnych form naszej pomocy. Jednym z nich jest udział w Indywidualnym Programie Wychodzenia z Bezdomności, który opracowujemy wspólnie z zainteresowanym – mówi Adam Tomaszewski.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
1 listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiona zostanie bezpłatna infolinia o numerze telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym będzie można uzyskać informację  o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego. Na infolinie może dzwonić każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.
źr. UM Bytom

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button