Region

Bytom kryje wiele tajemnic. Co odkryli archeolodzy przy kościele św. Ducha?

Prowadzone w tym roku badania archeologiczne w Bytomiu po raz kolejny pokazały, że miasto wciąż kryje wiele tajemnic. O tym, co udało się odkryć podczas prac przy kościele św. Ducha dowiecie się podczas wykładu podsumowującego prace archeologiczne, 24 września w Muzeum Górnośląskim.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Badania archeologiczne prowadzone przy kościele św. Ducha przy ul. Krakowskiej w Bytomiu wykazały, że miasto odgrywało nie tylko ważną rolę na historycznych szlakach handlowych, ale pełniło ważną rolę jako miasto na granicy dwóch mocarstw – Monarchii Habsburgów i Królestwa Polskiego, a później Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Podczas wykładu w Muzeum Górnośląskim, 24 września spojrzycie poprzez odkryte zabytki na miejsce kultu, wiecznego spoczynku, szpitala i przytułku dla najuboższych. Ponadto omówione zostaną niektóre z obiektów i zabytków archeologicznych pozyskanych w trakcie badań. Będą to między innymi groby, wybrane egzemplarze monet, ozdoby, fragmenty ceramiki naczyniowej i plomby sukiennicze.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w czwartek, 24 września o godz. 16.30. W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla bezpieczeństwa obowiązuje limit 30 osób na wykładzie – czytamy na stronie UM Bytom.

Przypomnijmy, że badania archeologiczne prowadzone przy kościele pw. św. Ducha przy ul. Krakowskiej w Bytomiu potwierdziły nie tylko obecność dawnego cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców, ale również, że miasto pełniło ważną rolę na szlakach handlowych łączących największe miasta w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Warto dodać, że pierwsze prace archeologiczne prowadzone były od 2 do 18 marca w dwóch sondażowych wykopach o powierzchni 4,5 m2 każdy. Pomimo niewielkiej powierzchni badań, archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu uzyskali dzięki nim wiele cennych informacji o tym miejscu. Przede wszystkim archeolodzy potwierdzili obecność dawnego cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców z Miechowa, odkryli fragmenty ceramiki naczyniowej średniowiecznej i późniejszej, bryły stopionego ołowiu, jak również gwoździe żelazne, zawieszkę z brązu i dwie nowożytne monety. Ponadto archeolodzy potwierdzili w wyrobach metalowych kontakty handlowe nawet w takim miejscu jak obszar dawnego szpitala, w którym znajdowała się najuboższa lub schorowana część społeczności.

Bytomscy badacze odkryli także kilka obiektów i jamy grobowe. Jeden z nich był pusty, o niesprecyzowanym przeznaczeniu, zaś w pozostałych obiektach były jamy grobowe, z czego w jednym z nich znajdowały się dwa groby zlokalizowane na różnych poziomach.

Z kolei podczas kolejnych badań bytomscy archeolodzy potwierdzili, że miasto pełniło ważną rolę na szlakach handlowych łączących największe miasta w Europie Środkowo-Wschodniej. Dowodem na to był odnaleziony w Bytomiu półgrosz z okresu panowania w Polsce króla Jana Olbrachta.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wysyłał jej zdjęcia swojego penisa i proponował seks. 27-latek miał ochotę na 14-latkę

Tramwaje Śląskie budują pierwszą od prawie 40 lat linię! Powstanie w Sosnowcu

Jeden z podstawowych piłkarzy opuszcza Piasta Gliwice. Tej dziury na boisku łatwo się nie załata

 

źr. UM Bytom

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button