RegionZdrowie

Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi uruchomiono w Bytomiu [WIDEO]

Osoby z problemami umysłowymi mogą uzyskać samodzielność. Dziś otwarto w Bytomiu Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Przyszłymi mieszkańcami placówki będą osoby, które zmagają się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Dzięki nowemu miejscu będą mieli szansę na powrót do normalności i życia w społeczeństwie

 

 

SZOOOOOK!!! Ksiądz nie przyjdzie po kolędzie! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Jesteśmy cały czas na lekach, leczymy się, ale na wielu te leki działają i stan naszego zdrowia się poprawia. Wielu mieszkańców jest sprawnych, jest świadomych i może pracować – mówi Jacek Daszkiewicz, pierwszy lokator.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

A pracować jest gdzie, bo w ośrodku powstanie kawiarnia, której obsługę zasilą lokatorzy nowego centrum. Dodatkowo każdy z nich zyska własny pokój oraz całe potrzebne zaplecze w postaci kuchni oraz łazienki. Lokatorzy będą się przystosowywać do życia w społeczeństwie pod okiem zespołu specjalistów.

-To są różnego rodzaju treningi, wszystko co się będzie działo będzie jednym dużym treningiem, to będzie gotowanie, nauka prania, prasowania, nauka budżetowa, wydawania pieniędzy, oszczędzania i gospodarowania tymi pieniędzmi. To będzie nauka załatwiania spraw w urzędach, przychodniach – mówi Alina Popławska, dyrektor DPS dla Dorosłych w Bytomiu.

Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi uruchomiono w Bytomiu
Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi uruchomiono w Bytomiu

Kamienica, którą miasto oddało pod projekt była w bardzo złym stanie, a samo powstanie w tym miejscu mieszkań chronionych i treningowych stało pod znakiem zapytania. Jednak współpraca projektantów, wykonawców jak i przedstawicieli nadzoru budowlanego pozwoliła na sprawne ukończenie prac. Samorządowcy ze Śląska planują więcej tego typu inwestycji na terenie naszego województwa.

-Chcemy aby w przyszłej perspektywie finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego były właśnie były działania z zakresu deinstytucjonalizacji. Liczymy, że w ślad Bytomia pójdzie mnóstwo innych samorządów i uda nam się rozwinąć sieć tego rodzaju ofert wsparcia na terenie całego naszego regionu – mówi Grzegorz Baranowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

 

Remont i adaptacja budynku przy ul. Józefczaka 14 w Bytomiu kosztował ponad 3 miliony złotych, z czego ponad 2 miliony miasto uzyskało z unijnego dofinansowania.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cała Polska objęta STREFĄ ŻÓŁTĄ Od 10 października NOWE OBOSTRZENIA

Coraz więcej przypadków koronawirusa na Śląsku! Gdzie są nowe ogniska COVID-19?

Sosnowiec: Prezydent Chęciński grzmi do ministra w sprawie szczepionek! „Przecież to absurd!”

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button